Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

1944 Vaynakh Sürgünü

23 Şubat 1944’te Çeçen ve İnguş halkalarının sürgün ve soykırımı, tarihin kara sayfalarından biri olarak hatırlanmaya devam ediyor. Bu insanlık suçunun 76. yıldönümü Ankara, İstanbul, Sakarya, Adana ve Bursa’da gerçekleştirilen çeşitli etkinliklerle anıldı.
Çeçen-İnguş Sürgünü’nün sloganı haline gelmiş “Ağlamayacağız, Yılmayacağız, Unutmayacağız” cümlesinin sık sık yinelendiği etkinlikleri Vaynakh Gençlik Birliği, Kafkasder, Kafkas İnguş Dostluk Derneği, Kahramanmaraş Çeçen Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Kahramanmaraş Küçüksu Yardımlaşma ve Çeçen Kültür Derneği ve Anadolu Kafkas Çeçen Kültür Derneği ortaklaşa düzenledi.
Avrupa Parlamentosu, 2004’te Çeçen ve İnguş halkalarının sürgününü soykırım olarak tanımıştı.

Yazarın Diğer Yazıları

Etno Park’tan (Apsnı Park-Abhazya) kareler…

Geleneksel bir evden detaylar      

Иаҕан Дениз далырхит

Ҭырқәтәыла, Хәажәкырамза 31 Амҽыша аҽны алхрақәа рзы, збжьызҭиыз 48.256.117 алхҩы, хәы шқәса рзы аҭыҧынтәи наҧхгаҩцәа алырххьан. Алыхрақәа раамышьҭазь, аҿагылара ҟазҵаз рдҵаалара иахәаҧшыз Алхра Ҳаракы...

Ахақәыиҭра & Рирашье Ансамбл

Исҭанбул Аҧсуа Культура Хеидкылаҿы зҽазыҟаҵара иаҿу Ахақәыиҭра & Рирашье Ансамбл, 7 нтә 77 ахь ахҳәоны, Рашәарамза 8 амш, Қозиаҭаҕы Культура Сентр аҿы асцена иқәгылт.

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img