Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

HDP’de yeni dönem başladı

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) 4. Olağan Kongresi’nde Sezai Temelli eşbaşkanlığa veda ederken, Pervin Buldan ve TBMM Başkanvekiliyken aday gösterilen Mithat Sancar, 836 delegenin oyuyla eşbaşkanlık görevine seçildi. HDP’yi bir sonraki seçime taşıyacak kadroların belirlendiği kongrenin ana mesajı ise “değişim” ve “ iktidar” hedefi oldu.
1018 kayıtlı delegeden 838’inin oy kullandığı kongrede iki oy geçersiz sayıldı.

“Geleceğe yürüyoruz” ve “Acil görev demokrasi ittifakı” sloganıyla gerçekleştirilen kongrede ayrıca Parti Meclisi Merkez Disiplin Kurulu üyeleri ile Uzlaşma Kurulu üyeleri için de seçim yapıldı. Parti Meclisi’nin üçte ikiden fazlasında değişikliğe gidildi.

HDP’nin eşbaşkanlığına seçilen Pervin Buldan ve Mithat Sancar, 2013-2015 yılları arasında yürütülen çözüm sürecinde aktif rol aldılar, eşbaşkanlıkları öncesinde TBMM Başkanvekilliği görevlerini yürüttüler.

Kongre salonunda, “Umutluyuz”, “Kararlıyız”, “Acil görev demokrasi ittifakı”, “Ya kanal ya İstanbul”, “Tecrite son” ve “Tekçiliğe hayır, çoğulcu demokratik cumhuriyet” yazılı pankartlar yer aldı.

HDP kongresi, yurtdışından davetlilerin de ilgi odağı oldu ve birçok Avrupa ülkesinin yanı sıra Filistin’in de aralarında bulunduğu Ortadoğu ülkelerindeki sol, sosyalist partilerin temsilcisi katıldı.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Yazarın Diğer Yazıları

“Evvelden Sonra” 18 Mayıs’ta “Bir Yazar, Bir Eser”de

Kafkas Dernekleri Federasyonu’nun (KAFFED) “Bir Yazar, Bir Eser” adlı programının konuğu gazetemiz yayın kurulu üyesi Birgül Asena Güven. Güven’in Aralık 2023’te yayımlanan “Evvelden Sonra” romanının...

21 Mayıs’ta “Turnanın Dansı”

Çerkes sürgünü temalı "Turnanın Dansı Film Projesi"nin öyküsünü anlatan belgeselin gösterimi 21 Mayıs Salı akşamı 19.00-20.30 saatleri arasında olacak. Projenin ilk toplantısı 26 Ekim’de Ankara’da...

“Derneklerimiz kültürel temelde örgütlenmeler olmakla birlikte sürgün ve soykırım, anadili, dönüş hakkı gibi taleplerimizin aslında siyasetin konusu olduğu açık”

-Nasıl bir KAFFED/Federasyon/Birlik hayaliniz var? Üye derneklerle ilişkiler, uluslararası kurumlarla ilişkiler, sürgün, soykırım, başta anadili olmak üzere kimliğe ve kültüre dair her konuda nasıl...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img