Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Korona ile mücadele

Korona virüsünün (Covid-19) etkileri, görünüşte nezle benzeri masum belirtilerle başlıyor; burun akıntısı, baş ağrısı, ateş, boğaz ağrısı. Ancak Çin’deki Wuhan şehrinde ortaya çıkan ve o zamandan beri Asya, Avrupa, Afrika, Avustralya ve ABD’ye yayılan bu virüs, soğuk algınlığından çok daha ölümcül. Çıktığı merkez olan Çin’de yavaş yavaş yayılma hızını kaybederken, diğer ülkelerde salgının boyutları ciddileşiyor.
“Korona, ‘taç’ anlamına gelen Latince korona kelimesinden türemiş bir ifade… Üzerindeki çıkıntıların taçı andırması nedeniyle bu isim verilmiş. SARS ve MERS gibi virüsleri içeren bir virüs ailesi Korona. Bu aileye ismini veren Korona ise kuş ve memelileri enfekte eden ve zamanla da insanlara geçişi kolaylaştıran mutasyonlar kazanarak, patojen hale gelen bir virüs…

Evimizde de aktivite konforumuz var

Tüm dünyanın koronavirüs sebebiyle evlerine kapandığı, kapanmak zorunda kaldığı bugünlerde dünyanın her yerinde en kalabalık şehirlerin meydanları bomboş. Bir zamanlar turistlerin gözdesi olmuş sokaklarda şimdi ya sokak hayvanları dolaşıyor ya da görevliler. Tüm insanların zorunlu olarak evlerine kapandığı bugünlerde yerli yabancı birçok müze ve kültür-sanat organizasyonu kapılarını online ziyaretlere açtı. Biz de paha biçilemez kültür sanat yapıtlarını, eşsiz değerdeki kitap ve basılı eserleri evinizin konforuna taşıyan bu mekânların bazılarının dijital adreslerini sizlerle paylaşmak istedik. İyi seyirler.

Metropolitan Museum-New York
https://www.metmuseum.org/art/collection/
Online ziyarete açılan MET koleksiyonu kurulduğu 1870 yılından beri küratörlerin, araştırmacıların ve koleksiyoncuların ortak çabaları sayesinde 5000 yıllık bir sanat tarihinin eserlerini temsil ediyor.

Pinacoteca di Brera-Milano

HOME


Bu muhteşem müzede Giovanni Bellini’den Caravaggio’ya, Amadeo Modigliani’den Andrea Mantegna’ya dünya resminin çok büyük isimlerine ait eserlerle harika bir görsel ziyafet yaşayabilirsiniz.

Prado-Madrid
https://www.museodelprado.es/en/the-collection/art-works
1819 yılında Kraliyet Resim ve Heykel Müzesi olarak halka açılan ve 2019 yılında Bicentenary (200. yıl) kutlamasını yapan müzede birçok antik heykel ve kıymetli parçalar ile 18. ve 19. yüzyıl resmine ait önemli eserler görülebilir.

Oakland Museum of California
http://collections.museumca.org/
Üç ayrı galeriden oluşan müzede sanat, tarih ve doğabilimleri dallarında farklı eserler görülebilir.

The Henry Ford
https://www.thehenryford.org/collections-and-research/digital-collections/
Müzede kuruluş yılı olan 1929’dan beri toplanan 250 bin nesne, milyonlarca fotoğraf ve belge yer alıyor. 2010 yılından beri tüm bu arşivi dijitalleştirme çalışmalarına ağırlık veren müzenin kapıları online olarak ziyaretçilere açık.

Museo Archeologico-Atina

Collections


Ulusal Arkeoloji Müzesi, Yunanistan’ın en büyük müzesi ve dünyanın en önemli müzelerinden biridir. 11 binden fazla sergi düzenleyen zengin koleksiyonları, ziyaretçiye tarihöncesi dönemden geç antik döneme kadar Antik Yunan kültürünün bir panoramasını sunmakta.

British Museum-Londra
https://www.britishmuseum.org/collection
Dünyanın en önemli ve çok ziyaretçi çeken müzelerinden biri olan British Museum 2 milyon yıllık tarihe ışık tutuyor. British Museum koleksiyonunda yaklaşık 8 milyon nesne var, bunların yarısı British Museum koleksiyon veritabanında görülebilir durumda.

Musei Vaticani-Roma
http://www.museivaticani.va/content/museivaticani/it/collezioni/catalogo-online.html
Vatikan Müzeler Müzesi yüzyıllar boyunca Papalar tarafından toplanan geniş sanat, arkeoloji ve etno-antropoloji koleksiyonlarını barındırmakla kalmayıp, aynı zamanda Apostolik Sarayı’nın en sıradışı ve sanatsal olarak önemli odalarından bazılarını da içeriyor.

İstanbul Modern
https://www.istanbulmodern.org/tr
Müze Karaköy’deki son koleksiyon sergisi olan “Sanatçı ve Zamanı”nı, Türkiye sinemasının 100. yılını kutlamak için gerçekleştirilen “Yüzyıllık Aşk” sergisini ve İstanbul Modern koleksiyonundan bir seçkiyi online ziyarete açıyor.

Arkas Sanat Merkezi
http://www.arkassanatmerkezi.com/article.aspx?pageID=18
2011 Kasım ayından beri İzmir’de döneminin en güzel yapılarından biri olarak 1875 yılından beri hizmet veren Fransız Fahri Konsolosluk binasında hizmet vermeye başlayan sanat merkezi 9 sergi odasında yer alan koleksiyonları online tur ile gezme imkânı sağlıyor.

İKSV İstanbul Kültür Sanat Vakfı
https://www.iksv.org/tr
İKSV 15. İstanbul Bienali ‘İyi Bir Komşu’ya ait tüm eserleri online dolaşıma açıyor.

Arter
https://www.arter.org.tr/
Arter’in Beyoğlu’ndaki eski binasında Eylül 2017-Şubat 2018 tarihleri arasında yer alan “Canan: Kaf Dağı’nın Ardında” sergisi 3 boyutlu dolaşıma açılmış durumda.

Leyla Kar

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Yazarın Diğer Yazıları

Etno Park’tan (Apsnı Park-Abhazya) kareler…

Geleneksel bir evden detaylar      

Иаҕан Дениз далырхит

Ҭырқәтәыла, Хәажәкырамза 31 Амҽыша аҽны алхрақәа рзы, збжьызҭиыз 48.256.117 алхҩы, хәы шқәса рзы аҭыҧынтәи наҧхгаҩцәа алырххьан. Алыхрақәа раамышьҭазь, аҿагылара ҟазҵаз рдҵаалара иахәаҧшыз Алхра Ҳаракы...

Ахақәыиҭра & Рирашье Ансамбл

Исҭанбул Аҧсуа Культура Хеидкылаҿы зҽазыҟаҵара иаҿу Ахақәыиҭра & Рирашье Ансамбл, 7 нтә 77 ахь ахҳәоны, Рашәарамза 8 амш, Қозиаҭаҕы Культура Сентр аҿы асцена иқәгылт.

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img