Абазаа Рбжьы – Abazaların Sesi – Nisan 2020

0
875

Seçimin galibi Bjania oldu

Abhazya’da 22 Mart’ta yapılan cumhurbaşkanlığı seçimleri sonucunda Aslan Bjania % 56.5 oy alarak Abhazya’nın 6. cumhurbaşkanı oldu. Seçimlerde üç aday vardı: Muhalefet bloğundan Aslan Bjaniya, Akzaar partisi lideri Leonid Dzapşba ve Abhazya Ekonomi Bakanı Adgur Ardzınba…

Oy oranları
Aslan Bjania -% 56.5
Adgur Ardzınba -% 35.42
Leonid Dzapşba -% 2.22
Bilindiği gibi 25 Ağustos 2019 tarihinde yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerini ikinci turda az farkla Raul Hacimba kazanmış, Bjaniya’nın hastalığı nedeniyle yerine aday gösterilen Alhas Kutsniya ise seçimi kaybeden taraf olmuştu. Ancak Kutsniya sonuçlara yasal olarak itirazda bulunmuş, mahkeme süreci temyiz aşamasında devam ederken yapılan bir mitingle cumhurbaşkanlığı ofisi işgal edilmiş, Hacimba 12 Ocak 2020 tarihinde istifa etmiş ve tekrar aday olmayacağını açıklamıştı.
Abhazya Yüksek Mahkemesi ise seçimleri geçersiz saydığını bildiren bir karar almış ve seçimlerin 22 Mart’ta yapılmasına karar verilmişti.

***

Açlık grevi

Abhazya’da 6 Şubat 2020 günü yapılan parlamento toplantısında milletvekilleri, “Kamu görevlileri ve milletvekilleri tarafından gelir, gider, mülkiyet ve mülkiyet yükümlülüklerinin beyanı hakkında” tasarısını kabul etmiş ve yasanın 30 Aralık 2020 tarihinde yürürlüğe girmesi kararlaştırılmıştı.
Sohum’da eski parlamento binasının önündeki Özgürlük Meydanı’nda 2 Mart’ta eylem başlatan protestocular ise yasanın 22 Mart 2020 tarihinde yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde hayata geçirilmesini talep etti. 10 günlük açlık grevi eyleminin ardından Abhazya parlamentosu mevcut yasayla ilgili değişiklikleri kabul etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz