Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Ezidi mezarlığına saldırı kınandı

Mardin’in Nusaybin ilçesine bağlı Çilesiz köyünde bulunan 300 yıllık Ezidi Mezarlığı’na dönük saldırıya Mardin Barosu İnsan Hakları Komisyonu tepki gösterdi.
Yazılı bir açıklama yapan baro, mezarların tahrip edilmesini kınadı.
Açıklamada, “Savunmasız mezar ve cenazelerin dış dünyadan gelebilecek bu tür saldırılara maruz kalması ve bilinmeyen faillerce tahrip edilmesi kamu vicdanını ciddi ölçüde yaralamaktadır” denildi.
Din, dil, kültür ve her türlü mensubiyeti üzerinden yapılacak insanlık dışı ve provokatif her türlü saldırıları kınayarak bu tür saldırıların karşısında olduğunu ifade eden baro, Ezidi halkıyla dayanışma içerisinde olduğunu belirtti.
Mardin’in Nusaybin ilçesine bağlı Çilesiz Mahallesi’nde bulunan 300 yılık Hesen Beg Êzidî Mezarlığı 27 Mart’ta kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafında tahrip edilmişti.
Mezar taşları ve hayatını kaybedenlerin isimlerinin yazılı olduğu mermerler kırılırken, Ezidilerin yerleştirdiği kimi semboller de parçalanmıştı.
Parçalanan semboller arasında Ezidiler için kutsal kabul edilen güneş ve tavus kuşu sembolleri de yer alıyordu.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Yazarın Diğer Yazıları

Etno Park’tan (Apsnı Park-Abhazya) kareler…

Geleneksel bir evden detaylar      

Иаҕан Дениз далырхит

Ҭырқәтәыла, Хәажәкырамза 31 Амҽыша аҽны алхрақәа рзы, збжьызҭиыз 48.256.117 алхҩы, хәы шқәса рзы аҭыҧынтәи наҧхгаҩцәа алырххьан. Алыхрақәа раамышьҭазь, аҿагылара ҟазҵаз рдҵаалара иахәаҧшыз Алхра Ҳаракы...

Ахақәыиҭра & Рирашье Ансамбл

Исҭанбул Аҧсуа Культура Хеидкылаҿы зҽазыҟаҵара иаҿу Ахақәыиҭра & Рирашье Ансамбл, 7 нтә 77 ахь ахҳәоны, Рашәарамза 8 амш, Қозиаҭаҕы Культура Сентр аҿы асцена иқәгылт.

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img