Kolombiya Barışın ilk adımı

0
511

Kolombiya hükümeti ile Ulusal Kurtuluş Ordusu (ELN), şubat ayından bu yana barış görüşmelerini yürüttükleri Ekvador’un başkenti Quito’da ateşkes imzaladı.
Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, Ateşkesin 1 Ekim’de yürürlüğe gireceğini ve anlaşmanın zaman içerisinde gözden geçirilerek yenilenebileceğini kaydetti.
Hükümetin, örgüt ile yaptığı görüşmelerdeki Başmüzakereci Juan Camilo Restrepo, “Bu anlaşma mutlak bir barışın gelişmesine yönelik ilk adımı teşkil ediyor” dedi.

Ateşkesin kapsamı
Ateşkes kapsamında, ELN, altyapılara yönelik saldırıları, çocuk kaçırmayı ve örgüte üye kazandırılmasını askıya almayı kabul etti.
Kolombiya hükümeti de örgütün, son dönemde saldırıya uğrayan sosyal liderlerini koruma altına alma, ELN mensuplarına insani yardım yapma ve bir takım önlemler alma konusunda mutabakata vardı.
1 Ekim’de yürürlüğe girecek olan anlaşma 12 Ocak 2018’e kadar yürürlükte kalacak. Tarafların anlaşması durumunda ateşkes yenilenebilecek.
Anlaşma, bağımsız gözlemciler, Birleşmiş Milletler (BM) ve Katolik Kilisesi tarafından tasdik edilecek.
Kolombiya hükümeti ve ELN, 24 Temmuz’da Ekvador’un başkenti Quito’da üçüncü tur görüşmelere başlamıştı.
Tarafların 7 Şubat-6 Nisan ve 16 Mayıs-30 Haziran tarihlerinde yaptıkları ilk iki görüşmeden, birlikte belirleyecekleri pilot bölgede mayın temizliği yapma kararı çıkmış, ateşkes sağlanması yönünde mutabakat sağlanamamıştı.
Kolombiya ve yaklaşık bin 500 militana sahip ELN arasındaki görüşmeler Ekvador, Şili, Küba, Venezuela, Norveç ile Brezilya’nın gözlemciliği ve garantörlüğünde yürütülüyor. Nüfusu 48 milyonu aşan Latin Amerika ülkesi Kolombiya’da yarım yüzyıldan fazla süren çatışmalar, 260 bine yakın kişinin hayatını kaybetmesine ve 6 milyondan fazla kişinin göç etmesine neden olmuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz