Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Online edebiyat dergisi ‘Diyane’ yayında

Yok olma tehlikesi altında olan anadillerimize hayatımızda daha fazla yer açmak için hazırladığımız yazılı ve sözlü Online Edebiyat Dergisi Diyane yayında.

Adını, Çerkes Kadınları Teavün Cemiyeti tarafından 1920 yılında yayınlanan ilk Çerkesçe dergi Diyane’den ödünç aldığımız çalışmamızda özenle seçilerek anadillerimizde seslendirilen metinler Türkçe çevirileriyle birlikte yer alıyor. İçeriği düzenli olarak güncellenecek dergimiz dilbilgisi çalışmaları, bilimsel makaleler, sözlükler gibi materyallere de erişim sağlamayı amaçlıyor.

Diyane, anadillerimizle ilgilenen herkesin katkılarıyla zengin bir arşive ve başvuru kaynağına dönüşecektir. Bu sebeple, anadillerimiz üzerinde çalışan; anadillerimizde konuşan, seslendirme, derleme veya çeviri yapan, kısacası anadillerimize ilgi duyan herkesi yazılı ve sözlü kültür ürünlerimizi göndererek çalışmamıza ortak olmaya davet ediyoruz.

Diyane’yi https://diyane.kaffed.org adresinden okuyabilir ve dinleyebilirsiniz. Öneri ve katkılarınızı bekliyoruz.

İrtibat için:
diyane@kaffed.org

Kafkas Dernekleri Federasyonu

Yazarın Diğer Yazıları

Gönen-Manyas Çerkes sürgünü

2 Mayıs 1923’te “Sürgün Kararnamesi” ile Gönen ve Manyas’taki 14 Çerkes köyü boşaltıldı. İlk sürgün, Aralık 1922’de yapılmıştı. Türkiye Cumhuriyeti tarihinin ilk iç sürgününü...

Genç ve cesur: Kuzey Kafkasya’nın modacıları

Nalçik'ten üç genç tasarımcı, günümüz tüketicilerinin nelere değer verdiğini ve küçük etnik markaların kârlı hale gelip gelemeyeceğini anlatıyor Farklı DNA’ya sahip Lalina Saralp’ın konsepti, Kuzey Kafkasya’nın...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img