Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

‘Feminist Bellek’ yayına başladı

Feminizmin temel tartışmalarını, kavramlarını ve feminizm tarihini farklı başlıklarla bir araya getiren feministbellek.org sitesi yayına başladı.
‘Feminist Bellek’, feminizmin temel tartışmalarını, kavramlarını ve feminist tarih açısından mihenk taşı sayılabilecek deneyimleri farklı başlıklarla bir araya getiren bir internet sitesi.

Sitenin amacı, feminizmle yolu kesişen, feminist tartışmalarda sıklıkla değinilen kavramlar, terimler ve belleğimizi oluşturan deneyimler hakkında bilgi edinmek isteyen herkes için dijital bir kaynak oluşturmak.

“Feminist Bellek” yola çıkma amacını şöyle anlatıyor:

“Feminist Bellek, Türkiye’de ve dünyada cis-kadınların ve heteronormatif ikiliklere uymayan herkesin üzerindeki baskıların arttığı bir zamanda, feminizmin birikimini bir kez daha hatırlatıyor. Ancak buradaki hatırlatma, geçmişte olup bitmiş anıları yâd etmek anlamına gelmiyor. Aksine Feminist Bellek hepimizi mücadele içinde değişen ve sürekli büyüyen feminist birikimi şimdiki zamanda düşünmeye çağırıyor.

Üstelik dijital bir platform olması, Feminist Bellek’in bu dinamizmi yakalayabilmesine de olanak sağlıyor. Feminist Bellek’in en önemli özelliği akademiden sosyal medyaya, gündelik karşılaşmalardan siyaset diline kadar her yere yayılan kavramları ve terimleri feminist teori ve politikadan beslenerek açıklamaya çalışmak.

Feminist Bellek böylece yaşadığımız dünyayı feminist bir bakış açısıyla değerlendirerek feminist mücadeleye katkıda bulunmak niyetini taşıyor. Feminist Bellek içlerinde feminist ve LGBTİ+ hareketten aktivistlerin, bir kısmı Barış İmzacısı olan akademisyenlerin, gazetecilerin, avukatların ve başka mesleklerden çok sayıda feministin katkısıyla ortaya çıktı. İlk olarak 20 yazıyla yayın hayatına başlayan feministbellek.org yeni başlıkları okuyucularıyla buluşturarak yaşayan, interaktif bir site olarak yoluna devam edecek.” (Artı Gerçek)

Yazarın Diğer Yazıları

Etno Park’tan (Apsnı Park-Abhazya) kareler…

Geleneksel bir evden detaylar      

Иаҕан Дениз далырхит

Ҭырқәтәыла, Хәажәкырамза 31 Амҽыша аҽны алхрақәа рзы, збжьызҭиыз 48.256.117 алхҩы, хәы шқәса рзы аҭыҧынтәи наҧхгаҩцәа алырххьан. Алыхрақәа раамышьҭазь, аҿагылара ҟазҵаз рдҵаалара иахәаҧшыз Алхра Ҳаракы...

Ахақәыиҭра & Рирашье Ансамбл

Исҭанбул Аҧсуа Культура Хеидкылаҿы зҽазыҟаҵара иаҿу Ахақәыиҭра & Рирашье Ансамбл, 7 нтә 77 ахь ахҳәоны, Рашәарамза 8 амш, Қозиаҭаҕы Культура Сентр аҿы асцена иқәгылт.

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img