İhlaller

0
840

Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), İnsan Hakları Derneği (İHD) ve Düşünce Suçuna Karşı Girişim’in ortaklaşa hazırladığı “Türkiye’de İfade Özgürlüğü İhlalleri – Temmuz 2021” raporu yayımlandı.

Online olarak yapılan tanıtım toplantısında genel bir değerlendirme yapan TİHV Genel Sekreteri Coşkun Üsterci şu açıklamayı yaptı:

“Raporlara da yansıdığı gibi kaygı verici bir tablo ile karşı karşıyayız.

Temmuz ayında Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesini protesto etmek isteyen başta kadınlar ve LGBTİ+’lar olmak üzere ilgili tüm kesimler kolluk müdahalelerine maruz kaldı. Keza Boğaziçi Üniversitesi’ne Cumhurbaşkanı tarafından rektör atanmasının altıncı ayı nedeniyle yapılan protestolara da müdahaleler oldu.

Ayrıca tazminat hakları için Ankara’ya yürüyen maden işçileri; ırkçı saldırıları protesto edenler; HDP Kocaeli milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun Anayasa Mahkemesi’nin verdiği ihlal kararına rağmen tahliye edilmemesini protesto etmek için cezaevi önünde adalet nöbeti tutanlar; sulama kuyularına elektrik sağlayan trafoların Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. (DEDAŞ) ekipleri tarafından sökülmesini protesto etmek isteyen köylüler, sendika üyesi oldukları gerekçesiyle işlerine son verilen işçiler, kolluk güçlerinin müdahalelerine ve şiddetine maruz kaldı. (Bianet)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz