Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Abhazya’da 1500 yıllık lahit açıldı

Abhazya Cumhuriyeti’nde, 1500 yıldan daha eski olduğu tahmin edilen kurşun madeninden yapılmış lahit mezar, Oçamçıra kentindeki Guenos antik yerleşiminde araştırma yapan Abhaz-Rus ortak arkeolojik kazı ekibi tarafından iki ay önce bulunmuştu. 

Rusya’dan davet edilen uzmanlar tarafından Sohum’da gerçekleşen lahit açılışına Abhazya ile Rusya’dan arkeolog ve tarihçiler, Abhazya Cumhuriyeti Kültür Bakanı Gudisa Agrba, Abhazya Bilimler Akademisi Başkanı Zurab Dzhapua ve Rahip Vissarion Apliaa katıldı. 

Buluntunun benzersizliğine dikkat çeken arkeologlar, lahdin sadece Abhazya’nın tarihine ve arkeolojisine değil, aynı zamanda tüm Kafkasya’ya tarihsel olarak büyük katkı sağlayacağına inanıyor.  

Açılan lahitte arkeologların tahmin ettiği gibi sadece bir iskelet kalıntısına rastlandı. Tarihi lahit, Abhazya Devlet Müzesi’nde saklanacak. (Ajans Kafkas) 

Yazarın Diğer Yazıları

“Evvelden Sonra” 18 Mayıs’ta “Bir Yazar, Bir Eser”de

Kafkas Dernekleri Federasyonu’nun (KAFFED) “Bir Yazar, Bir Eser” adlı programının konuğu gazetemiz yayın kurulu üyesi Birgül Asena Güven. Güven’in Aralık 2023’te yayımlanan “Evvelden Sonra” romanının...

21 Mayıs’ta “Turnanın Dansı”

Çerkes sürgünü temalı "Turnanın Dansı Film Projesi"nin öyküsünü anlatan belgeselin gösterimi 21 Mayıs Salı akşamı 19.00-20.30 saatleri arasında olacak. Projenin ilk toplantısı 26 Ekim’de Ankara’da...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img