Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

EŞİK’ten yeni kampanya

300’e yakın kadın ve LGBTİ+ örgütü ile emek ve meslek örgütlerinin kadın yapılarının bileşen olduğu Eşitlik İçin Kadın Platformu (EŞİK), “Yasalara Dokunma Uygula” sloganıyla bir kampanya başlattı. 

Kadınların kazanılmış haklarını korumak ve olası tehditleri engellemek amacıyla yeni mücadele programını çevrimiçi düzenlenen basın toplantısı ile açıklayan EŞİK temsilcileri, İstanbul Sözleşmesi’nden kadına yönelik şiddete, çocuklara cinsel istismar suçunun affından nafaka ve çocuk haczine kadar birçok konuyu ele aldı. 

“Saldırılara hazırlıksız yakalanmayacağız, her adımı zorlayarak mücadele etmeye kararlıyız” diyerek toplantıyı başlatan EŞİK’ten Sevilay Çelenk, “Bugüne kadar bir reform gibi önümüze gelen her konu, kazanımlarımızın tırpanlanması ile sonuçlandı. AKP ve MHP iktidarı ile olan 20 yıllık tecrübemiz bunu gösteriyor. Toplumsal muhalefete, siyasal muhalefete, medya ve kadınlara mücadele çağrısı yapıyoruz.  

Bu kampanyayla kadın cinayetleri önlenebilir diyoruz, nafakama dokunma diyoruz, çocuklara cinsel istismar suçunun affı söz konusu edilemez diyoruz” ifadelerine yer verdi. 

Yazarın Diğer Yazıları

Gönen-Manyas Çerkes sürgünü

2 Mayıs 1923’te “Sürgün Kararnamesi” ile Gönen ve Manyas’taki 14 Çerkes köyü boşaltıldı. İlk sürgün, Aralık 1922’de yapılmıştı. Türkiye Cumhuriyeti tarihinin ilk iç sürgününü...

Genç ve cesur: Kuzey Kafkasya’nın modacıları

Nalçik'ten üç genç tasarımcı, günümüz tüketicilerinin nelere değer verdiğini ve küçük etnik markaların kârlı hale gelip gelemeyeceğini anlatıyor Farklı DNA’ya sahip Lalina Saralp’ın konsepti, Kuzey Kafkasya’nın...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img