Medoev, Alan Vakfı’nı ziyaret etti

0
417

Güney Osetya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Dmitry Medoev, Türkiye’yi ziyareti sırasında Türkiye’de yaşayan Osetlerin çatı kuruluşu olan Alan Kültür ve Yardım Vakfı Başkanı Kuşatı Sadrettin Kuşoğlu ile vakıf merkezinde görüştü. 

Güney Osetya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’nın bu görüşmeye dair duyurusu şöyle: 

“3 Aralık’ta İstanbul’da Güney Osetya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Dmitry Medoev, Türkiye’deki Osetlerin Vakfı ‘Alan’ın başkanı Kuşatı Sadrettin ve Alan Vakfı’nın aktivistleriyle bir araya geldi. 

Görüşmede, 2021 yılı için ortak faaliyetlerin sonuçları özetlendi ve Türkiye’deki Oset toplumu ile 2022 yılı için etkileşim konuları tartışıldı. Dmitry Medoev, Alan Vakfı tarafından anavatan ile bağları güçlendirmeyi ve Osetya’nın her iki kesimi ile etkileşimi genişletmeyi amaçlayan kültürel ve eğitimsel çalışmaların önemine dikkat çekti. 

Toplantıda taraflar, başta gençlerin dahil olduğu çeşitli kültür ve eğitim projelerinin uygulanmasına devam etme ve Türkiye’deki Osetlerin atavatanlarıyla bağlarını genişletmenin yollarını arama konusundaki isteklerini teyit ettiler. Toplantıda tarafları ilgilendiren başka konular da ele alındı. 

Bakanın Türkiye Cumhuriyeti’ne yaptığı iş ziyareti sonrasında D.N. Medoev anavatanına döndü. 

Tshinval, 3 Aralık 2021.” 

Güney Osetya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı D.N. Medoev, Türkiye’ye yaptığı çalışma ziyareti sırasında Aralık 2020’de kaybettiğimiz GO-A Türkiye Tam Yetkili Temsilcisi Kanukatı Remzi Yıldırım’ın ailesi ve arkadaşlarıyla görüştü ve mezarını ziyaret ederek Oset diplomatın anısına saygı duruşunda bulundu. 

Remzi Yıldırım, 11 Mart 2019 tarihinde Güney Osetya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Türkiye Cumhuriyeti Tam Yetkili Temsilcisi olarak atanmıştı. Tüm hayatı ve çalışmaları, Türkiye’de yaşayan Osetler arasında Oset dili ve kültürünün geliştirilmesi ve korunmasına yönelikti. Bilgelik, sağduyu, akıl; Kanukatı Remzi’ye, sadece uzun yıllar Vakıf yöneticiliğini yaptığı Türkiye’deki Oset diasporasında değil, aynı zamanda Osetya’nın güneyinde ve kuzeyinde de büyük saygı ve yüksek otorite kazandırdı. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz