2 bin yıllık Kelt hazinesi

0
609

Almanya’nın kuzeydoğusundaki Brandenburg eyaletinde “çok değerli olduğu anlaşılan” eski bir Kelt hazinesi keşfedildi. 

Brandenburg Kültür Bakanı Manja Schüle, hazinede 41 altın sikke bulunduğunu açıkladı. Sikkeler 2 bin yıldan uzun süre önce üretilmişti. 

Schüle’ye göre bu buluntu, Brandenburg’da çıkarılan ve Keltlere ait olduğu bilinen ilk altın hazinesi oldu. 

Altın sikkelerin bir kupayı andıracak şekilde içe doğru kıvrılmış olması da hazineyi ilginç kılan bir diğer özellikti. 

Sikkelerin bu şekilde üretilmesi bir halk efsanesine dayanıyor. Sikkelere “gökkuşağı kapları” anlamına gelen “regenbogenschüsselchen” adı veriliyor. 

O dönemdeki yaygın inanışa göre bir gökkuşağının kollarının yeryüzüne değdiği yerde bu tür altınlar bulunuyor. 

Almanya’daki Gotha Vakfı’nda görevli araştırmacı Marjanko Pilekić, efsane nedeniyle bu altınların halk arasında uğurlu tılsımlar olarak görüldüğünü aktardı. 

Pilekić, madeni paraların ağırlığını ve boyutunu diğer gökkuşağı kaplarınınkiyle karşılaştırdı ve üretildikleri tarihi MÖ 30 ve 125 olarak belirledi. 

Bu türden buluntulara Almanya’nın güneyinde daha önce de rastlanmıştı. Brandenburg’da veya yakın çevresinde ise Keltlerin yaşadığına dair hiçbir kanıt yoktu. 

Bu nedenle altın sikkeler, Romalıların bölgeyi fethetmesinden önce Keltlerin bu bölgeyle ticaret yaptığı anlamına geliyor. Zira gümüş ve bronz sikkeler, Avrupa’nın bu bölgesinde ancak Roma fethinden sonra ortak para birimi haline getirilmişti. 

Hazine, Brandenburg Eyaleti Anıtları Koruma ve Arkeoloji Devlet Müzesi’nden arkeolog Wofgang Herkt’in gönüllü olarak yaptığı bir kazıda bulundu. Altınlar, Baitz Köyü’ndeki bir toprak sahibinin çiftliğinden çıkarıldı.Herkt, araştırması sırasında ilk altına rastladığında önce küçük bir içki şişesinin kapağını gördüğünü düşündü. Bunun ardından 10 sikkeyi gün yüzüne çıkaran arkeolog, müzeyi haberdar etti ve sonunda diğer sikkelere de ulaşıldı. 

Herkt, “Bu, muhtemelen hayatınızda yalnızca bir kez yapabileceğiniz olağanüstü bir keşif. Böyle bir buluntuyla ülke tarihinin araştırılmasına katkı sağlayabilmek güzel bir duygu” dedi. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz