ABD’den Myanmar kararı

0
519

ABD yönetimi, Myanmar ordusunun Arakanlılara karşı işlediği suçları “soykırım” olarak tanımlama kararı aldı.  

Kararı ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken duyurdu. Washington’da “Myanmar’da soykırıma giden yol” isimli sergiyi ziyaret eden Blinken, burada yaptığı açıklamada, “Myanmar’da insanlığa karşı suç işlendiğini” belirterek yaşananları “soykırım” olarak tanıdıklarını duyurdu. 

Myanmar ordusunun Arakanlı Müslümanlara yönelik geniş çaplı ve sistematik suçlar işlediğini belirten Blinken, köylerin yakılması, toplu katliamlar, tecavüzler ve diğer “korkunç suçların” bölgedeki insanlara uygulandığını vurguladı. 

Blinken, Myanmar’da ordunun 2021’de yaptığı darbeye ve sonrasında yaşanan sürece de atıf yaparak, hem “soykırım”dan hem de darbeden dolayı sorumluların hesap vermesi gerektiğini vurguladı. 

Myanmar ordusunun 2017’de başlattığı askeri operasyon sonrası yüz binlerce Arakanlı ülkeden göç etmek zorunda kalmış, Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) 2019 yılında Arakanlılara karşı işlenen suçlarla ilgili soruşturma başlatılmasına izin vermişti. Myanmar’da geçen yıl yönetime el koyan askeri yönetim ise ABD’nin kararıyla ilgili açıklama yapmadı. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz