Dünyanın en zenginleri servetlerini yüzde 42 artırdı

0
378

İsviçre’nin Davos kentinde 23 Mayıs’ta başlayan Dünya Ekonomik Forumunda (WEF) “Acıdan Kâr Etmek” başlıklı bir rapor sunan uluslararası yardım kuruluşu Oxfam, artan eşitsizlik nedeniyle zenginlere yönelik vergilerin artırılmasını talep etti. 

Oxfam Almanya şubesinin sosyal eşitsizlikler birimi raportörü Manuel Schmitt, “Dünyada milyonlarca insan öğünlerini eksiltiyor, kaloriferleri kapatıyor, faturalarını ödeyemiyor haldeyken, ‘hayatta kalmak için ne yapacağım’ diye düşünürken şirketler ve arkalarındaki milyarderlerin rekor kârlara imza atması kabul edilemez” diye konuştu. 

  

“Düşük gelirli ülkeler, borç yükü altında boğuluyor” 

Hükümetlerin bu duruma karşı acilen harekete geçmesi, “süper zenginler” ve şirketlere yükümlülükler getirmesi çağrısı yapan Schmitt, Almanya’da da servet vergisinin yeniden yürürlüğe sokulmasını talep etti. Devletler arasındaki eşitsizliğin de artığına ve düşük gelirli ülkelerin yarısından fazlasının yakında borçlarını ödeyemeyecek duruma düşebileceğine dikkat çeken Schmitt, “Şu an düşük gelirli ülkeler borç yükü altında boğuluyor, dünya çapında eşitsizlik ve yoksulluk patlıyor” dedi. 

  

“260 milyon kişi yoksulluk tehlikesiyle karşı karşıya” 

Raporda koronavirüs pandemisi ile enerji ve gıda fiyatlarındaki artışın, yoksulluk ve sosyal eşitsizliği son dönemde daha da artırdığına işaret edildi. Milyarderlerin sayısının 2020’den bu yana 570 kişi artarak 2 bin 668’e yükseldiği, bu kesimin toplam servetinin 12 trilyon 700 milyar dolarla dünya ekonomik hasılasının yüzde 13.9’una denk geldiği belirtildi.  

Oxfam raporunda ayrıca dünyada 260 milyon kişinin, artan eşitsizlik ve gıda fiyatlarındaki yükseliş nedeniyle yoksulluk tehlikesiyle karşı karşıya olduğuna dikkat çekildi. 

  

“İlaç şirketleri saniyede 1000 dolar kazandı” 

Sadece ilaç şirketlerinin, pandemi döneminde ürettikleri aşılarla saniyede 1000 dolar kazanç sağladığı ve satış fiyatı olarak hükümetlerden üretim maliyetinin 24 katı para istedikleri de kaydedildi. (DW Türkçe) 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz