Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Ünlü dizinin 3. sezonuna bir Çeçen efsanesi yön veriyor

ABD merkezli HBO kanalında 2018 yılında prömiyer yapan, Emmy ödüllü suç dizisi “Barry”nin uzun zamandır beklenen 3. sezonunda tema olarak bir Çeçen efsanesi kullanılıyor.  

Aldığı görev için gittiği Los Angeles’ta katıldığı oyunculuk kursunu, kirli geçmişinden kurtulmak için bir fırsat olarak gören kiralık katil Barry Berkman’ın başından geçenleri konu edinen dizinin kahramanlarından Monroe Fuches, Çeçenya dağlarında saklanırken, 16. yüzyıla ait bir Çeçen efsanesi öğrenir. Fuches, “İntikam duygusunun, karşındakinin ölmesini istediğin ama seni de yok eden bir zehir olduğunu” anlatan efsaneden etkilenir. 

Yapımcılığını Bill Hader ve Alec Berg’in üstlendiği dizinin senaryosunda Çeçen karakterler de yer alıyor. Mesela NoNoHank, Los Angeles’teki bir Çeçen çetesinin üyesi ve çetenin lideri Goran Pazar’ın yerini almak istiyor. 

Efsane 

Bir adam, Argun Nehri kenarında çok güzel bir çiftliğe rastlar. Orada yaşayan çiftçileri öldürür ve çiftliğe el koyar, ölenlerin ruhları ise çiftlik topraklarında arafta kalmıştır.  

Bir gün gizemli bir varlık ortaya çıkar ve arafta gezinen ruhlara bir seçenek sunar: İntikam peşine düşüp adamı öldürmek ya da adamı affedip cennete gitmek… Küçük bir erkek çocuğu dışında herkes intikamı seçer.  

İntikamı seçen ruhlar birer pantere dönüşerek topraklarını ellerinden alan adamı öldürür ama sonrasında da karanlık akıntılara kapılarak sonsuza dek okyanusun dibini boylarlar. İntikama karşı çıkan çocuğun ruhu ise cennete gider. 

  

Haber: Serap Canbek 

Yazarın Diğer Yazıları

RTÜK, Açık Radyo’nun lisansını iptal etti

“Kâinatın tüm seslerini, renklerini ve titreşimlerini” yasakladınız. Biliniz ki yasağınız ancak kâğıt üzerindedir. Özgürlükleri yaşamın her alanında kısıtlamaya devam ediyorsunuz, basın özgürlüğünü de. Kontrol altında...

Çeçenya ve Putin

İspanyol gazeteci ve insan hakları aktivisti Marta Ter Ferrer’in “Kadirov’un Çeçenya’sı: Kafkasya’daki Putin Rejimi” adlı kitabı yayımlandı. Ferrer’in 8 yıl boyunca Çeçenya’daki insan hakları ihlalleriyle...

3 roman tek kitapta toplandı

Kutarba Hayri Ersoy'un "Sürdüler, Sürgün Oldum", "Sürgün Sessiz Ölür" ve "Çöl Sıcağında Bile Üşürsün Sürgünsen" adlı romanları tek kitap haline getirilerek, Oktay Chkouta çevirisiyle...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img