14 dil bilen Süryani rahibe Midyat’ta tarımla uğraşıyor

0
314

Mardin’in Midyat ilçesinden 1985’te ailesiyle göç edip Almanya’ya yerleşen, bugüne kadar 22 kitap yazan ve 14 dil bilen Süryani rahibe Hatune Doğan (52), geçen yıl dönüş yaptığı memleketinde tarımla uğraşıyor. 

15 yaşındayken göç etti 

Midyat ilçesinin kırsal İzbırak (Zazê) Mahallesi’nde yaşayan Hatune Doğan, 1985’te 15 yaşındayken ailesiyle Almanya’ya göç etti. 

Mainz Katolik Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’nde diyakozluk bölümünü bitiren Doğan, katıldığı birçok yardım faaliyetiyle 40’tan fazla ülkeyi gezdi. 

Yoksullara, hastalara, evsizlere, öğrencilere ve yetim çocuklara yardım eden Hatune Doğan, Türkçe, Kürtçe, Süryanice ve Almancanın yanı sıra İngilizce, Fransızca, Arapça, Latince ve Afrika dilleri gibi toplam 10 dil daha öğrendi. 

Süryanice ve Almanca dillerinde yazdığı 22 kitabı bulunan Hatune Doğan’a insani yardım faaliyetlerinden dolayı Birleşmiş Milletler dahil olmak üzere Avrupa ülkelerindeki birçok kurumdan da ödül verildi. 

Dolu dolu geçen hayatına rağmen 15 yaşında ayrıldığı köyüne özleminin dinmediğini söyleyen Doğan, geçen yıl her şeyi bırakıp büyükşehir yasasıyla mahalleye dönüşen İzbırak’a geri döndü. 

“Burada büyüdüm” 

Köyde yeni bir ev inşa eden Doğan’ın ardından 16 aile daha kesin dönüş yaptı. Burada babasına ait arazilerde tarım yapan Doğan, bahçede yetişen sumakları toplayıp kuruttu. Sumakları satmayıp çevresine hediye eden Doğan, 40 bin metrekarelik alanda fıstık ve üzüm yetiştirmek için çalışmalara başladı. 

İzbırak´ta büyüdüğünü ifade eden Doğan, “Avrupa’ya çıktım ama ben burada büyüdüm. Ektim, topladım, sumak topladım, kuru üzüm yaptım. Onun için çok hoşuma gidiyor.  

Ben 15 yaşındaydım o zaman, burada çalıştım ama şimdi Avrupa’da doğanlar buraya gelirse bu iş onlara zor gelir, garip gelir. Ama benim için zor değil” diye konuştu. (DHA) 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz