Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

14. Hrant Dink ödülleri, TİHV ve Shaharzad Akbar’a verildi

Suikast sonucu öldürülen Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink adına düzenlenen “14. Uluslararası Hrant Dink Ödülleri”nin bu yılki sahipleri açıklandı. Ödül töreni, her sene olduğu gibi Hrant Dink’in doğum günü olan 15 Eylül’de yapıldı.  

Ödülü, “işkencenin ve kötü muamelenin olmadığı bir dünyanın ve toplumsal barışın tesis edilmesine, demokrasinin gelişmesine ve insanlık onurunun korunmasına paha biçilmez katkılar sunan” Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) ve Afganistan’da “eğitim, ifade, örgütlenme, toplanma ve seyahat özgürlüklerine sert sınırlamalar getirilen kadınların ve kız çocukların seslerini bütün dünyaya duyurmak, ülkesinde hâkim olan cinsiyetçi ayrımcılığa son vermek ve bu vahim kadın hakları krizi karşısında kadınlar arası küresel dayanışmayla uluslararası toplumu harekete geçirmek üzere yılmadan çalışan” Shaharzad Akbar aldı.

Teşekkür konuşmasını yapan TİHV Başkanı Metin Bakkalcı, “Hâlâ ateşin düştüğü yerdeyiz ve olmaya da devam edeceğiz” dedi. 

Shaharzad Akbar ise şunları söyledi: “Birbirimiz için ışığı açık tutmanın bir yolunu bulalım. Hrant Dink’in ve Afganistan’daki inanılmaz kadın protestocuların yaptığı gibi adaletsizliğe karşı boyun eğmeden duralım.” 

İpek Bilgin’in Türkçe, Tuğrul Tülek’in İngilizce dilinde sunuculuğunu üstlendiği törene “23,5 Hrant Dink Hafıza Mekânı” ev sahipliği yaptı. 

Törende; Melike Şahin’in “Adana Ağıdı” yorumu ve Barabar’ın seslendirdiği “O Yâr Gelir” ilk kez dinleyicilerle buluştu. Gecede, Gaye Su Akyol’un performansının yanı sıra Arto Tunçboyacıyan’ın danışmanlığında bir araya gelen sanatçılardan Artyom Manukyan, New Gray ve Hi Violin Quartet sahne aldı. 

Yazarın Diğer Yazıları

Аҧсшәа ацлит

Google аиҭагара программа Translate, 110 бызшәа ааигәа иацлит. Убри ала Google Translate, аиҭагараҿы иқәнарҿиаз бызшәа, хыҧхьаӡарала 243 рҿынӡа инаӡит. Иацлаз бызшәақәа ирылахәуп; Аҧсшәа, Чечен,...

Уҭқу Қаҧ ихьтәы медал

Рашәарамза 13-16 амшқәа рааны, Тиран ақалақь еиҿкааз, Европа Акомандақәа Теквандо Шьампионат аҿы, Дузџье’тәи аспортмен Уҭқу Қаҧ ахьтәы медал ианашьахит. Ҳақан Шьенгьонул азыҟаҵаҩыс идгылаз Уҭқу...

Абазашҭа, нас Черқес Хекә раҭаара

Жьинеҧс Аредколлегиа алахәлацәа, Лиҧҳа Гьул Иылмаз, Хежбевыҟәе Ердоҕан Иылмаз, Карачаи Черқес Ҳәынҭқарра аҳҭнықалақь Черқес иҟо газетқәа Абазашҭа’и, Черқес Хекә’и иаҭааит. Абазашҭа Аредақтор Хада Ҟәыл Фардауыс...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img