Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Musa Anter ödülleri verildi

Kürt aydın, gazeteci ve yazar Musa Anter’in 20 Eylül 1992’de Diyarbakır’da katledilmesinin ardından gazetecilik alanında verilmeye başlanan Musa Anter ve Özgür Basın Şehitleri Gazetecilik Ödülleri’nin sahipleri belli oldu. Bu yıl Yeni Yaşam Gazetesi’nin yarışmada, beş ayrı dalda ödül verildi. 

Ödüller, 23 Eylül’de İstanbul Şişli Belediyesi Cemil Candaş Kent Kültür Merkezi’nde düzenlenen törenle sahiplerine takdim edildi. 

‘Türkçe Haber’ 

Candan Yıldız, Faruk Eren, Fatih Polat, Tuğrul Eryılmaz, İbrahim Varlı ve Hüseyin Aykol’dan oluşan jüri, “Türkçe Haber” dalında 3 habere ödül verdi. 

Evrensel’den Murat Uysal’ın “Yenisahra’da ne oldu? Yangın için her şey hazırdı, kibriti çocuklara çaktırdılar”, Etkin Haber Ajansı’ndan Yıldız Tar’ın “Mira’yı öldüren katil, arabasını çalıp arkadaşlarıyla düğüne gitmiş” ve Mezopotamya Ajansı’ndan (MA) Semra Turan ve Tolga Güney’in “Aydın Cezaevi’nde şüpheli ölüm: İntihar mı cinayet mi?” başlıklı haberleri “Jüri Özel Ödülü”ne layık görüldü. 

Leyla Ayaz, Kadri Esen, Suna Tunç, Beritan Zagros, Ramazan Ölçen’in yer aldığı “Kürtçe Haber Dalı Jürisi”, Denge Amerika’da çalışan Ömer Faruk Baran’ın “Manaya bilibendê û çend sirên ‘Kurdish Mashup 2019’” başlıklı haberini birinciliğe layık gördü.  

Kürtçe Haber Dalı Jüri Özel Ödülü’ne ise JINNEWS’ten Medya Üren’in “Girêdayî êrişa nîjadperest a li Qazakistanê agahiyên nu!” başlıklı haberi layık görüldü. 

  

‘Fotoğraf’  

Ramazan Öztürk, Özcan Yaman, Nezahat Doğan, Refik Tekin ve Çetin Altun’dan oluşan “Fotoğraf Jürisi” ise Diyarbakır’ın Sur ilçesinde 2 Aralık 2015’te ilan edilen sokağa çıkma yasağı sırasında yaşanan çatışmalarda hayatını kaybeden Hakan Arslan’ın cenazesini 7 yıl sonra bir torba içinde alan babası Ali Rıza Arslan’ın fotoğrafı ‘Birincilik Ödülü’ne layık gördü. Mezopotamya Ajansı’ndan Eylem Akdağ, “Bir Torbanın Ağırlığı” başlıklı bu fotoğrafla ödül aldı. 

“Jüri Özel Ödülü”ne ise Evrensel’den Eylem Nazlıer’in “Benim Yuvam Gitti” adlı fotoğraf layık görüldü. 

  

‘Kadın Haberciliği’ 

Ceren Sözeri, Bircan Değirmenci, Elif Akgül, Pınar Ural ve Habibe Eren’in yer aldığı “Gurbetelli Ersöz Kadın Haberciliği Jürisi”, birincilik ödülünü JINNEWS Yazı işleri Müdürü Safiye Alağaş’ın, Cizre’de 8 Nisan’da polis Enes A.’nın, S.S. adlı kadına tecavüz ederek intihara sürüklemesini konu alan “Polis tecavüz etti, savcı, doktor ve polis üstünü örtmek istedi” başlıklı haberine verdi. Alağaş, Diyarbakır’da gazetecilere yönelik yapılan operasyon kapsamında 16 meslektaşıyla birlikte tutuklanmıştı. 

  

‘Karikatür’ 

İmam Cici, Sefer Selvi, ve Aslı Alpar’ın yer aldığı “Karikatür Jürisi”, birincilik ödülünü iki eser arasında paylaştırdı. Ödüller, Özgür Evran’ın “Atlaslı” karikatürü ile Murat İpek’in “Gül açmış ceset” karikatürüne verildi.  

Halil İbrahim Çoban’ın cezaevi duvarına cesetlerle atılmış çentikli karikatürü ise Jüri Özel Ödülü’ne layık görüldü. 

  

‘Onur Ödülü’ 

Hasta ve infazı yakılan tutukluların serbest bırakılması ve cezaevlerindeki tecride son verilmesi talebiyle nöbet başlatan anneler, “Onur Ödülü”nü aldı. 

Yazarın Diğer Yazıları

RTÜK, Açık Radyo’nun lisansını iptal etti

“Kâinatın tüm seslerini, renklerini ve titreşimlerini” yasakladınız. Biliniz ki yasağınız ancak kâğıt üzerindedir. Özgürlükleri yaşamın her alanında kısıtlamaya devam ediyorsunuz, basın özgürlüğünü de. Kontrol altında...

Çeçenya ve Putin

İspanyol gazeteci ve insan hakları aktivisti Marta Ter Ferrer’in “Kadirov’un Çeçenya’sı: Kafkasya’daki Putin Rejimi” adlı kitabı yayımlandı. Ferrer’in 8 yıl boyunca Çeçenya’daki insan hakları ihlalleriyle...

3 roman tek kitapta toplandı

Kutarba Hayri Ersoy'un "Sürdüler, Sürgün Oldum", "Sürgün Sessiz Ölür" ve "Çöl Sıcağında Bile Üşürsün Sürgünsen" adlı romanları tek kitap haline getirilerek, Oktay Chkouta çevirisiyle...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img