DSÖ’den ‘hareketsizlik’ uyarısı: 500 milyon kişi tehlikede

0
297

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından yayımlanan 2022 Küresel Fiziksel Aktivite raporuna göre, dünya genelinde artan hareketsizlik birçok sağlık sorununu beraberinde getiriyor.  

DSÖ’nün 19 Ekim’de yayımladığı raporda, hükümetlerin egzersizi teşvik etmek üzere gereken önlemleri almamaları halinde dünya çapında yaklaşık 500 milyon kişinin 2020-2030 yılları arasında kalp hastalığı, obezite, diyabet veya fiziksel hareketsizlik kaynaklı diğer hastalıklardan mustarip olabileceği uyarısında bulunuldu.  

194 ülkeden toplanan verilerle oluşturulan rapora göre, söz konusu ülkelerin yüzde 50’sinin bir ulusal fiziksel aktivite planı olmasına karşın, uygulamada bu oran yüzde 40’ın altına düşüyor. 

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, “İnsanların yürüme, bisiklete binme, spor ve diğer fiziksel aktiviteler yoluyla daha aktif olmalarını destekleyecek politikaların uygulanmasını yaygınlaştırmak için daha fazla ülkeye ihtiyacımız var. Bunun faydaları sadece bireylerin fiziksel ve ruhsal sağlığı için değil, aynı zamanda toplumlar, çevreler ve ekonomiler için de çok büyük” diye konuştu. Ghebreyesus, DSÖ’nün raporunun “daha aktif, daha sağlıklı ve daha adil toplumlar inşa etmek için kullanılacağını umduklarını” belirtti. 

DSÖ’nün açıklamasında, hareketsizliğin yaratacağı rahatsızlıkların sağlık sistemleri için yaratacağı ekonomik yüke de dikkat çekildi. Yeni önlenebilir bulaşıcı olmayan vakaların tedavisinin maliyetinin 2030 yılına kadar yaklaşık 300 milyar dolara ulaşacağı uyarısı yapılırken, yılda 27 milyar dolara ulaşan bu meblağ ile 100 milyon doktora eğitim verilebileceği belirtildi. (Deutsche Welle) 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz