Keref Tao Han ve Korsika’nın ünlü kulübü ‘Tao’nun Yeri’

0
652
Tao Han

Korsika’daki ünlü kulüp ve restoran “Chez Tao – Tao’nun Yeri”, Kabardey Keref sülalesinden Tao Han Keref tarafından 1935’te kuruldu. Aleksey Nikolayeviç Tolstoy ve Şeremetev ailesinin üyeleri, akşamlarını bu kulüpte geçirdiler. Onur konukları arasında Prens IV. Kerim Ağa Han, Winston Churchill, Elizabeth Taylor vardı.  

Duvarları Çerkes motifleriyle süslenmiş olan kulübün kemerli kubbesinin altında, Chez Tao’nun efsanevi kurucusu, çarlık ordusunun subaylarından Kabardey Tao Han Keref’in sloganı var: “Bugünü mutlu yaşa, çünkü yarın çok geç olabilir.”  

Efsanevi piyano bar ve körfezin inanılmaz güzelliği dünyanın her yerinden turistleri Chez Tao’ya çekiyor. Çerkes sülale damgası ve “Tao” yazısı her yerde görülebilir: Tişörtlerde, motosikletlerde, duvarlarda…  

Grigori Rasputin cinayetinin faili Prens Feliks Yusupov, anılarında arkadaşı Tao Han’dan şöyle bahsediyor: “Kafkas göçmenleri için düzenlenen baloda çok başarılı olmuştuk. Gösterişli dansçılar, lezginkalarıyla programın öne çıkanları olmuştu. Tao Han, gecenin hem organizatörü hem de dansçısıydı. Tüm Kafkasyalılar gibi dostluğu her şeyin üstünde tutardı. Onun dostluğunu Kafkas göçmenlerini açlıktan, kendisini de idamdan kurtararak kazandığım doğrudur. Yakışıklı ve çekiciydi. Kadınların gözdesiydi.”  

Korsika’nın ilk eğlence mekânı 

Corse-matin gazetesinde “Kereffof’’un öyküsü” başlığıyla yayımlanan yazıdan: 

Çar II. Nicolas’ın subaylarından Tao Han Bey, 1917 Bolşevik Devrimi’nden sonra Rusya’dan kaçmak zorunda kaldı; önce Konstantinopolis’e, ardından Nice’e gitti ve birçok Beyaz Rus gibi Paris’e yerleşti.  

1920’lerde Broadway’deki L’Aigle Russe kabaresinde grubuyla dans ettiği New York’a gitmeye karar verdi. Orada tanıştığı Prens Feliks Yusupov, gala ve yardım akşamları için bir süre Fransa’ya dönmesini ve birlikte Calvi kentine gitmeyi önerdi. Oğlu Tao By, bu olayın 1927’de gerçekleştiğini söyleyerek, “Balagne bölgesini iyi bilen Rus prensin sayesinde Calvi’ye gelen babam, bu küçük kentin büyüsüne kapılmış. Bir zamanlar piskoposların yazlık olarak kullandığı 4 katlı binayı gördükten sonra da buraya yerleşmeye karar vermiş” diyor. 

Binayı satın alan Tao Han, 1935’te adanın ilk gece kulübünü açmış. Lumio kentinden Jeannette Maestracci ile tanışıp evlenmiş ve 4 çocukları olmuş: Zalim, Tao By, Jean Temir ve Léna…  

(livekazkaz.ru-corsematin.com) 

Çeviri: Serap Canbek 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz