Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

İmamoğlu için siyasi yasak kararı

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’na YSK başkanı ve üyelerine hakaret ettiği iddiasıyla 2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezası ile seçme ve seçilme hakkının yasaklanmasına karar verildi. Bu kararın, Türkiye’nin en kritik seçimlerine aylar kala siyasi dengeleri nasıl etkileyeceği sorusu gündemin ön sıralarına taşındı. 

Karara “Altılı Masa” dan tepkiler gelirken, Ekrem İmamoğlu’nun 14 Aralık’ta yaptığı Saraçhane’de buluşma çağrısına binlerce İstanbullu katıldı. İBB önünde toplananlar, İmamoğlu’na 2 yıl 7 ay hapis cezası verilmesini protesto etti. 

15 Aralık’ta Saraçhane’de yeniden gerçekleştirilen mitingde İmamoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal ve doktor randevusu nedeniyle mitinge katılamayan Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nu temsilen Genel Başkanvekili Sabri Tekir ayrı ayrı konuşma yaptı. 

İmamoğlu’nun konuşmasında şu ifadeler yer aldı: “Siz ne derseniz o olur. Bu ülkeyi yönetenlerin milletimizle, sizinle ne alıp veremediği var? Sizden ne istiyorlar? 

31 Mart’ta oyunuzu kullandınız, saymadılar. Sizin tertemiz helal oyunuzu iptal ettiler. Sizin seçtiğiniz yönetime tam üçbuçuk yıldır kamu bankalarından bir kuruş vermiyorlar. Bizler dışarıdan krediler, fonlar bulup getiriyoruz. Farklı bahanelerle aylar geçiyor, yıllar geçiyor, bir imza atıp oy vermiyorlar. 16 milyon insanımızdan ne istiyor bu insanlar?”  

Saraçhane meydanını dolduran binlerce kişi, “Hak, hukuk, adalet”, “Ekrem Başkan”, “Hükümet istifa”, “Ekrem aday” sloganları attı. 

Yazarın Diğer Yazıları

“Evvelden Sonra” 18 Mayıs’ta “Bir Yazar, Bir Eser”de

Kafkas Dernekleri Federasyonu’nun (KAFFED) “Bir Yazar, Bir Eser” adlı programının konuğu gazetemiz yayın kurulu üyesi Birgül Asena Güven. Güven’in Aralık 2023’te yayımlanan “Evvelden Sonra” romanının...

21 Mayıs’ta “Turnanın Dansı”

Çerkes sürgünü temalı "Turnanın Dansı Film Projesi"nin öyküsünü anlatan belgeselin gösterimi 21 Mayıs Salı akşamı 19.00-20.30 saatleri arasında olacak. Projenin ilk toplantısı 26 Ekim’de Ankara’da...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img