Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

RSF: 533 gazeteci tutuklandı, 57’si katledildi

Uluslararası Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF), 2022’ye ilişkin bilançosunda, dünyada 533 gazetecinin kamuoyunu bilgilendirme çabası içerisindeyken tutuklandığını, 57’sinin de öldürüldüğünü bildirdi. Tutuklama ve cinayetlerdeki rekor artışa işaret eden RSF, 65 medya temsilcisinin rehin, 49’unun da kayıp durumda olduğunu açıkladı. 

  

Tutuklu gazeteci sayısında artış 

Merkezi Paris’te bulunan RSF, gazetecilik haklarında 2022 yılında ciddi gerileme yaşandığını bildirdiği basın açıklamasında, 1 Aralık itibarıyla 533 tutuklu gazetecinin tespit edildiğini, bunun bir önceki yıla oranla yüzde 13,4’lük bir rekor artışa işaret ettiğini duyurdu. 

110 tutuklu gazeteciyle Çin listede başı çekerken, Çin’i 62 gazeteciyle Myanmar, 47 gazeteciyle İran, 39 gazeteciyle Vietnam, 31 gazeteciyle Belarus izledi. Dünya çapında tutuklu gazetecilerin yüzde 54’ü bu 5 ülkede hapiste bulunuyor. 

Raporda, dünyadaki toplam mahpus gazetecilerden sadece yüzde 36,4’ünün hüküm giydiği, kalan yüzde 63,6’sının yargılanmadığı tespitine de yer verildi. 

Açıklamada, sayısı 78 olarak tespit edilen tutuklu kadın gazetecilerle ilgili de “RSF, 2021’e göre yüzde 30 artış yaşanan kadın gazeteci tutukluluğunda hiçbir zaman bu kadar yüksek bir rakama ulaşmamıştı. Beş yıl önce, tutuklamada kadın haberci oranı yüzde 7 iken, 2022 yılında bu oran yüzde 15’i aştı” denildi. 

Raporda, 65 gazetecinin rehin olduğu ve 2022 yılında 2 gazetecinin kayıp olduğu belirtildi. Kayıp ve akıbetleri bilinmeyen gazeteci sayısı ise 49 olarak ifade edildi. 

  

Gazeteci cinayetleri 

Rapora göre gazeteci cinayetlerinde Meksika başı çekiyor. Bu yıl Meksika’da 11, Haiti’de 6, Brezilya’da 3 gazeteci katledildi. 

Rusya’nın 24 Şubat’ta işgale başladığı Ukrayna’daki savaşta da 6 aylık süre içinde 8 gazeteci yaşamını yitirdi. 

Kuzey ve Doğu Suriye’nin Haseke kentine bağlı Derik ilçesine 20 Kasım gecesi Türkiye’nin düzenlediği hava saldırısında ANHA muhabiri İsam Abdullah da yaşamını yitirmişti. 

Yazarın Diğer Yazıları

Аҧсшәа ацлит

Google аиҭагара программа Translate, 110 бызшәа ааигәа иацлит. Убри ала Google Translate, аиҭагараҿы иқәнарҿиаз бызшәа, хыҧхьаӡарала 243 рҿынӡа инаӡит. Иацлаз бызшәақәа ирылахәуп; Аҧсшәа, Чечен,...

Уҭқу Қаҧ ихьтәы медал

Рашәарамза 13-16 амшқәа рааны, Тиран ақалақь еиҿкааз, Европа Акомандақәа Теквандо Шьампионат аҿы, Дузџье’тәи аспортмен Уҭқу Қаҧ ахьтәы медал ианашьахит. Ҳақан Шьенгьонул азыҟаҵаҩыс идгылаз Уҭқу...

Абазашҭа, нас Черқес Хекә раҭаара

Жьинеҧс Аредколлегиа алахәлацәа, Лиҧҳа Гьул Иылмаз, Хежбевыҟәе Ердоҕан Иылмаз, Карачаи Черқес Ҳәынҭқарра аҳҭнықалақь Черқес иҟо газетқәа Абазашҭа’и, Черқес Хекә’и иаҭааит. Абазашҭа Аредақтор Хада Ҟәыл Фардауыс...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img