Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

TMMOB: ‘AFAD ve ilgili kamu kurumları başarılı olamamıştır’

Hatay

Hatay’da çok sayıda bina yıkılmış durumda olduğu halde arama-kurtarma çalışmaları organize edilememiş durumdadır. Çalışmalar bölge halkının ve gönüllülerin de çabasıyla el yordamıyla yürütülmektedir.

Depremde Hatay Antakya’da bulunan Özel Akademi Hastanesi ile İskenderun Devlet Hastanesi’nin yoğun bakım ünitesinin bulunduğu 6 katlı A blok yıkılmış, Hatay Havalimanı pisti de yarılarak kullanılamaz hale gelmiştir. Kamu binaları ve belediye binası kullanılamaz durumdadır.

…Belediyenin oluşturduğu kriz masası bulunmamaktadır. Sadece valiliğin AFAD üzerinden oluşturduğu bir kriz masası vardır.

…Kentte ilk iki gün hiçbir alanda organize bir çalışma yürütülmemiştir. Kriz merkezi kurulmamış, arama-kurtarma çalışmalarına başlanmamıştır. Aktif olarak çalışan arama-kurtarma ekibi sayısı ihtiyacın çok çok altındadır.

…Sokaklarda cenazeler bulunmaktadır. Defin işlemleri için dahi iş makinesi, kepçe ve kürek temin edilememiştir.

…Barınmaya yönelik herhangi bir adım atılmadığından halk pazaryeri vb. açık alanlarda toplanmış durumdadır.

Kentte elektrik, su ve doğalgaz altyapısı çalışmamaktadır.

Gıda tedarikinde ciddi problem mevcuttur. Kente ilk iki gün yardım TIR’ları ulaştırılamamıştır. Adana-Konya yolu üzerinde çok ciddi sayıda iş makinesi, yardım TIR’ı bulunmaktadır. AFAD tarafından bekletildiği düşünülen bu malzemelerin ivedilikle bölgeye ulaştırılması gerekmektedir.

Gerek afetzedeler için gerekse arama-kurtarma ekipleri için tuvalet ihtiyacı en önemli sorunlardan biridir. Acilen seyyar tuvaletler kurulması gerekmektedir.

Bir başka önemli sorun ise temiz içme suyu temininde yaşanan sıkıntıdır. AFAD merkezinde içme suyu TIR’ları olduğu bilinmektedir. Ancak dağıtım henüz yeterince sağlanamamıştır.

Başta akaryakıt, barınma (çadır/uyku tulumu), aydınlatma olmak üzere tüm temel gereksinimlerin karşılanmasına ihtiyaç duyulmaktadır.

Hatay-İskenderun

İskenderun’da hiçbir AFAD ve Kızılay yetkilisi bulunmamaktadır. Vatandaşlar arama-kurtarma çalışmalarını kendi imkânlarıyla yürütmektedir. İş makineleri henüz gelmeye başlamıştır.

Barınma sorunu çözülmemiştir. Konteynerler henüz gelmeye başlamıştır.

Herhangi bir yemek organizasyonu yoktur…

Sağlık hizmeti verilmemektedir. Devlet hastanesi yıkıldığı için hastalar Adana ve Mersin’e taşınmaktadır.

İskenderun Limanı’ndaki yangın

06 Şubat 2023 tarihinde Doğu Anadolu Fayı üzerinde 10 ili etkileyen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremler sonrasında “İskenderun Limanı”nda yangın meydana gelmiştir.

Deprem sonrasında konteyner devrilmesi sonucunda çıkan yangın halen söndürülememiştir…

Malatya

Malatya’da deprem nedeniyle tarihi Yeni Cami kısmen yıkılmış, Malatya Havalimanı terminal binasında hasar meydana gelmiştir. Sivil hava trafiğine kapalı bulunan havalimanı, insani yardım ve arama-kurtarma uçuşlarına açıktır.

Malatya’da bulunan Özel Divan ve Özel Gözde hastaneleri yıkılmıştır.

Malatya’da yeterli olmamakla birlikte lokal olarak belli bölgelerde AFAD ve Kızılay ekibi bulunmaktadır. Ancak yeterli düzeyde uzman arama-kurtarma ekipleri yoktur.

Barınma alanlarındaki yetersizlik nedeniyle vatandaşlar arabalarında kalmaktadır. Yemek organizasyonu eksik ve yetersizdir…

Adana

Adana’da 13 bina yıkılmış durumdadır. Yıkılan binaların yüksek katlı olması nedeniyle can kaybı fazladır.

Özellikle yeni yerleşim bölgelerinde çok fazla ağır hasarlı bina bulunmaktadır.

Kamu binalarında ve hastanelerde bir hasar bulunmamaktadır.

Afet yönetim sürecinde genel durum diğer illere göre iyi durumdadır…

Osmaniye

Osmaniye’nin güneyinde yıkım çok fazladır. Eski binalar tamamen çökmüş durumda olup yeni yapılar ayakta ancak hasarlı durumdadır. Özel hastaneler ise kullanılamaz durumdadır. Bazı kamu binaları hasarlı durumdadır.

Osmaniye’de AFAD ve Kızılay görevlileri mevcuttur ancak dışarıdan destek kabul edilmemektedir. Çadırlar ve kamplar kurulmuştur fakat henüz yeterli kapasitede değildir. Sadece hiç imkânı olmayanlar kamplara alınmaktadır.

…Temel ihtiyaçlara erişim kısıtlıdır. Ekmek üretilememektedir…

…Su kesik kesik gelmektedir ancak çamur gibi olduğu için temiz su ihtiyacı karşılanamamaktadır.

Evlere girilemediği için sert kış koşullarında ısınma problemi bulunmaktadır…

Şanlıurfa

Şanlıurfa’da AFAD ve Kızılay ekipleri afet yönetim sürecini yürütmeye çalışmaktadır. Ancak hazırlıksız olunduğu için müdahaleler yetersiz kalmaktadır.

Çok fazla yaralı ve çok fazla kayıp çocuk bulunmaktadır.

Sağlık hizmeti şehirde yok denecek kadar azdır.

Kurulan çadırlar yetersizdir ve özellikle kırsalda barınma sorunu mevcuttur.

Kent merkezinde su vardır fakat elektrik yoktur. Kırsalda ise durum daha da kötüdür.

Gıda ihtiyacı karşılanamamaktadır…

Adıyaman

Adıyaman şehir merkezinde 400-500 bina yıkılmış olup ayakta kalan binalar da girilemez durumdadır.

Adıyaman’da belediye hizmet binası yerle bir olmuştur. Adıyaman Gölbaşı’ndaki bir hastanenin de ağır hasar gördüğü öğrenilmiştir.

Hâlâ enkaz altında olup sesleri duyulan insanlar bulunmaktadır. Ancak kurtarma ekipmanları da arama-kurtarma çalışmaları da yetersizdir…

Gıda desteği gelmekte ancak her yere ulaştırılamamaktadır. Köylerden sürekli olarak yardım talebi gelmektedir. Bazı köyler için gönderilen gıda malzemesi yardımları AFAD tarafından alıkonarak şehir merkezine çekilmiştir ve oluşturulan çadır kent bölgelerine dağıtılmıştır.

AFAD, koordinasyonu tek başına yürütmeye çalışmakta ancak başarılı olamamaktadır…

Şehirde elektrik ve su kesintisi devam etmektedir. Özellikle su kesintisi temiz suya ulaşımda ciddi bir sorun yaratmaktadır.

Ağır kış şartları nedeniyle barınma sorunu da ciddi boyuttadır. Herkes araçlarda yatmaktadır ve yakıt sorunu da devam etmektedir…

Maraş-Elbistan

Maraş ve Elbistan’da çok fazla yıkım bulunmakta. Her sokakta en az 3-4 bina yıkılmış, bazı sokaklardaki binalar ise tamamen yıkılmış durumdadır.

İlk gözlemlere göre Maraş’ta da Elbistan’da da koordineli bir çalışma yürütülememektedir.

Elbistan’da da tüm ilçede ancak 2-3 binada arama-kurtarma çalışması yapılmaktadır…

Bugün itibariyle kente ve ilçeye ulaşım sağlanmaktadır.

Yollar açıldığı için gıda sorununun kısmen çözülmeye başlandığı söylenebilir.

Barınma ve ısınma sorunu ise halen ciddiyetini korumaktadır. Çadırlar kurulmaya başlamıştır ancak merkeze uzak ve az sayıdadır…

Gaziantep

İlk iki gün depremden en çok etkilenen Islahiye ve Nurdağı’nda arama-kurtarma çalışmaları yapılamadı. An itibariyle arama-kurtarma çalışmaları AFAD koordinasyonunda belediyenin işgücü ve araç, ekipman desteği ile gönüllü kuruluş ve ekipler ile devam etmektedir.

Doğalgaz kesintisi nedeniyle ekmek ve yemek üretimi büyük ölçüde kesintiye uğramış durumdadır…

Spor salonları, hasar görmemiş az katlı sosyal tesisleri depremzedelere açılmıştır.

Çadır hazırlıkları ve temini devam etmektedir…

Diyarbakır

Deprem günü erken saatlerde Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu’nun da içinde yer aldığı 84 kurum tarafından oluşturulan Diyarbakır Kent Koruma ve Dayanışma Platformu olarak Kriz Masası kurulmuştur. Yapılan toplantı ve görüşmeler sonucu alanda yıkılan yapı ve hasar tespit çalışmaları yapılmıştır.

Yapılan çalışmalarda; kent merkez ilçelerinde 8 bina olmak üzere kent genelinde 17 yapının yıkıldığı tespit edilmiştir. Kentin yapısal olarak yıkılma tehlikesi olan yerleri hızlı bir şekilde taranmıştır… AFAD ekibinin ekipman sıkıntıları olduğu görüldüğünden oluşturulan kriz masası tarafından vinç, kepçe, hilti vb. ekipman temin edilmiştir…

Oluşturulan Kriz Masamızın, Valilik tarafından oluşturulan Kriz Masasına dahil olması ya da iletişim içinde olunması için Valilik ile görüşmeler yapılmış ve ertesi gün hasar tespit eğitimi almış 90 meslektaşımız ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan hasar tespit çalışmalarına dahil olunmuştur…

Kriz masası ile birlikte kentte barınma yerleri oluşturulmuştur… AFAD ile yapılan görüşmeler sonucu belli noktalarda çadırlar kurulması da sağlanmıştır. Kentte bulunan tren istasyonundaki vagonlar da halkın barınması için kullanılmaya başlamıştır…

Sonuç olarak

T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Deprem Dairesi Başkanlığı’ndan alınan verilere göre; 06.02.2023 günü yerel saat ile 04.17’de merkez üssü Kahramanmaraş ili Pazarcık ilçesi, aletsel büyüklüğü 7.7 (Mw) ve odak derinliği 7 km. olan şiddetli bir deprem meydana gelmiştir. Aynı gün saat 14.00’te ise bu kez merkez üssü Elbistan ve aletsel büyüklüğü 7.6 (Mw) olan ikinci bir deprem daha meydana gelmiştir. Kahramanmaraş, Hatay, Gaziantep, Osmaniye, Adıyaman, Malatya, Şanlıurfa, Adana, Diyarbakır ve Kilis illerimizde etkili olan depremde ilk belirlemelere göre çok fazla sayıda konut binasında, hastaneler, havaalanları ve karayollarında yıkımlar ve yıkıcı hasarlar oluşmuştur.

Hiç kuşkusuz bu depremler gerek büyüklüğü gerekse etkilediği alan bakımından ülkemiz tarihinin en yıkıcı depremlerindendir.

Ancak depremin ardından iki gün geçmesine rağmen halen çoğu ilimizde etkin ve yeterli düzeyde arama-kurtarma çalışmalarının yapılamaması, geçici barınma alanlarının kurulamaması, vatandaşlarımızın sert kış koşullarında -14 dereceye varan soğukta gecelerini sokakta veya araçlarda geçirmek zorunda kalmaları, depremden kurtulanların kurulamayan aşevlerinden dolayı bir sıcak çaya, çorbaya ulaşamamaları ve açlıkla savaşmaları, ülkenin dört bir yanından gönderilen yardım TIR’larının deprem bölgelerine ulaşımının ve dağıtımının yapılmasında yaşanan gecikmeler izahı zor bir koordinasyon eksikliğini işaret etmektedir.

Gerek deprem bölgesindeki temsilcilerimizden edindiğimiz gerekse medyaya yansıyan bilgilere göre kent merkezlerinde halen enkaz altında kurtarılmayı bekleyen vatandaşlarımız bulunmaktadır. Kırsal alanda tablo çok daha vahimdir.

Asli görevi afet ve acil durumlarda can ve mal kurtarma, sağlık, iaşe, ibate, güvenlik, mal ve çevre koruma, sosyal ve psikolojik destek hizmetlerinin verilmesine yönelik çalışmaları yürütmek olan Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve ilgili diğer kamu kurumları bu zorlu sınavda başarılı olamamıştır…

Ulaşım

Bölgeye ulaşım konusundaki bilgiler şu şekildedir:

Karayolu

Demiryolu

Havayolu

Kaynak: https://www.tmmob.org.tr/icerik/tmmob-degerlendirme-raporu-yayimlandi

Yazarın Diğer Yazıları

Лауызгæнæнтæ æмæ Астæумархо

Ирон адæмон æгъдæуттæ - 24 Ирон адæмон æгъдæуттæ - 24 Марходарæнты рæстæджы-иу мæрдтæн цалдæр хатты скодтой фынджыдзæгтæ. Сæ иу уыди Лауызгæнæнтæ. Лауызтæ кодтой дыууæ хатты...

Хъуамæ Æнцой Кæнæм Æгъдауыл

Ирон адæмон æгъдæуттæ - 23 Адæймаджы зæрдыл арæх æрлæууынц советон дуджы азтæ. Цъыф сыл цасфæнды фæкалæнт, фæфауæнт сæ, уæддæр, цы уыдысты, уымæй баззадысты. Рæстаг фæллойгæнæджы...

КIэлэеджакIохэм ягъэмэфэ спартакиад

Адыгеим щыщ спортсменым шъхьафит бэнакlэмкlэ Урысыем икlэлэеджакlохэм яя Хll-рэ гъэмэфэ спартакиадэ ифинал тыжьын медаль къыщихьыгъ. Хэгъэгум ишъолъыр 50-мэ къарыкlыгъэ, илъэс 18-м нэс зыныбжь пшъэшъэжъые, шъэожъые...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img