Feminist isyan

0
382

‘Hayatlarımız değil, patriyarka yıkılsın’

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde İstanbul, Hakkâri, Adana, Ankara, Zonguldak, Denizli, Tekirdağ, Erzurum, Çankırı, Afyon, Kocaeli, Balıkesir, Batman, Muğla, Yalova, Antalya, İzmir, Manisa, Mardin, Samsun, Trabzon, Siirt, Yozgat, Karabük, Şırnak ve Sivas’ta etkinlikler gerçekleştirildi.

Valiler, belediye başkanları ve yönetim kadrolarında erkekler fazla olunca, etkinliklerin pek çoğunda kürsüye de erkekler ya da yönetici erkekleri eşleri olmak sıfatıyla kadınlar çıktı. Konuşmacıların bir kısmı ailenin korunmasından bahsederken, bazı erkekler de “kadınların kendilerini eğitemediğinden” söz etti.

İstanbul’da kadınlar ve LGBTİ+’lar, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde, Beyoğlu Kaymakamlığı’nın yasak kararına karşın Taksim’de yapılması planlanan 21. Feminist Gece Yürüyüşü’ne katılmak için bir araya geldi.

Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi’nin polis bariyerleriyle kapatılması nedeniyle Cihangir’de toplananlara Kadıköy’den gelenlerin de katılmasıyla binlerce kişilik bir kalabalık oluştu. Taksim’e çıkan bütün yollarda yoğun güvenlik önlemi uygulanırken, bazı metro durakları da ulaşıma kapatıldı.

Yürüyüşü gerçekleştirebilmek için toplanan kadınlar ve LGBTİ+’lar, 8 Mart gününe ilişkin pankartlar taşıdı.

“Hükümet istifa” sloganları

Yürüyüşe izin verilmesi için polisle yürüyüşü organize eden grup arasındaki görüşmelerden bir sonuç alınamadı. Ancak kalabalık buna rağmen dağılmadı ve eylemlerine bulundukları yerde başlayarak, “hükümet istifa”, “korkmuyoruz, itaat etmiyoruz”, “inadına özgürlük” gibi sloganlar attı.

Bu arada, Karaköy’de barikatları aşan bir grup kadın, Beyoğlu’na doğru yürüyüşe geçti. Bir süre eyleme devam eden kalabalık, saat 21.00’de bir basın açıklaması yaparak yürüyüşü sonlandırdı.

“Hayatlarımız değil, patriyarka yıkılsın diye feminist isyandayız” başlığını taşıyan basın açıklamasında, “Bu iktidarı bir gecede İstanbul Sözleşmesi’ni iptal ederek milyonlarca kadının hayatını tehlikeye atmasından, 6284’e (Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun) karşı saldırıların önünü açmasından, erkek şiddetini teşvik etmesinden tanıyoruz” ifadeleri kullanıldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz