Oscar’da bir Çerkes kadını

0
716

95. Oscar ödülleri Los Angeles’ta düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Sinema dünyasının en prestijli ödülleri arasında kabul edilen Oscar’da En İyi Animasyon Filmi dalında, set tasarımını Merve Çaydere’nin yaptığı, “Guillermo del Toro’s Pinocchio” Oscar ödülüne layık görüldü.

13 Mart’ta Dolby Tiyatrosu’nda düzenlenen törene katılan Çaydere, 2015 yılında sahne tasarımı üzerine master yapmak için Türkiye’den Amerika’ya taşındığını dile getirdi.

En İyi Animasyon Filmi dalında Oscar ödülü alan “Guillermo del Toro’s Pinocchio” filmi için set tasarımı yaptığını söyleyen Çaydere, “Filmde 300’den fazla kişi görev alırken çekimleri dört yıl sürdü. Emeklerimizin karşılığını kazandığımız ödülle aldık. Oscar ödüllerinde bulunma şansım oldu. Oscar ödüllerini düzenleyen kuruluşun daha önce düzenlediği Akademi Gold adlı yetenek geliştirme programında yer almıştım. O program sayesinde Oscar ödül törenine katılma şansım oldu” dedi.

“Set tasarımcısı olarak çalıştığım filmin ödül almasına da salonda şahit oldum” diyen Çaydere sözlerine şöyle devam etti: “Bu benim için heyecan verici bir deneyimdi. Üniversiteden mezun olduktan sonra çeşitli iç mimarlık ve mobilya firmalarında çalışmıştım.

10 yıl önce bir mobilya firmasında çalışırken, 10 yıl sonra set tasarımını yaptığım filmin Oscar ödülü alacağını birisi söylese, inanmazdım herhalde.

Bundan sonra ‘stop motion’ animasyonla ilgili daha fazla proje ortaya çıkacaktır. Şu anda da ‘stop motion’ alanına girmeyi hayal ettiğim filmin stüdyosunda çalışıyorum. Uzun metrajlı bir film çekiyoruz. Orada da set tasarımcısı olarak çalışıyorum. İşimi severek yapıyorum. Bu alanda daha fazla proje çıktıkça daha fazla çalışmayı ümit ediyorum.”

Annesi Çorum-Tuğcu köyünden bir Şapsığ, babası Çorum-Saraycıklı’dan bir Besleney olan Merve Çaydere, Hacettepe Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı bölümünden mezun oldu. 2015’te yüksek lisans eğitimi için ABD’ye gitti. Film ekiplerinde set tasarımcısı olarak çalıştı. Vectorworks isimli bir çizim programıyla inşa edilen setlerin mimari çizimlerini yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz