478 maden sahası ihale ediliyor

0
420

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü (MAPEG) 478 adet maden sahasının ihale edileceğini Resmi Gazete’den duyurdu.

Maden Kanunu’nun 30. maddesi kapsamında ihale edileceği duyurulan ihalelerin maden sahalarının büyük bir çoğunluğunun 6 Şubat Maraş depremlerinde enkaz haline gelen ve enkazdan çıkan molozların dahi henüz kaldırılamadığı şehirlerde olduğu görüldü.

En çok ihalenin duyurulduğu şehir, 29 ilanla Kahramanmaraş oldu. Kahramanmaraş’ı, 26 maden ihalesiyle Malatya takip etti. Üçüncü sırada ise depremin ardından sesini duyurmakta en çok zorluk yaşayan şehirlerden biri, Adıyaman, yer aldı.

Türkiye’nin birçok noktasında madencilik faaliyetleri nedeniyle ortaya çıkan ekolojik tahribat nedeniyle çevre mücadelesi gerçekleştiriliyor. Türkiye’nin doğusundan batısına evlerinin, tarlalarının ve/veya zeytinliklerinin yanı başında açılan maden ocakları nedeniyle sağlığı, toprağı, ekini tehdit edilen binlerce insan gün geçtikçe bu mücadelenin bir ortağı olarak karşımıza çıkıyor. (Yeşil Gazete)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz