Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Türkiye dışında çalışma eğilimi

Gençlere yönelik kariyer platformu Youthall, mart ayında gerçekleştirdiği “Gençlerin Beklenti ve Yönelimleri Araştırması”nın sonuçlarını 18 Mayıs’ta paylaştı.

Türkiye’de 170’in üzerinde üniversiteden 18-34 yaş aralığında 1.219 öğrenci ve 342 mezunla gerçekleştirilen araştırma, gençlerin geçim derdini ve geleceğe ilişkin karamsarlıklarını verilerle somutlaştırdı.

Gençlerin çalışmak için yurtdışına gitme eğilimlerini de mercek altına alan araştırmaya göre, gençlerin yarısı ülke faktörünün kararlarında belirleyici olacağını belirtirken, üçte birinden fazlası neresi olduğundan bağımsız olarak gitmeye hazır olduğunu söylüyor. “Büyük ihtimalle gitmem” ve “Kesinlikle gitmem” diyenlerin toplam oranı ise sadece yüzde 7.

Kişisel hedefleri sorgulanan gençler, gelecekte yurtdışında çalışmak, yönetici olmak, girişimci olmak ve dünyaya fayda yaratan bir projede yer almak arzularını dile getiriyor. Yurtdışında çalışmanın gençlere daha cazip gelmesinin ardında ise iş-özel hayat dengesinin daha sağlıklı olduğunu düşünmeleri ve emeğe verilen değerin daha yüksek olduğuna inanmaları yatıyor.

Gençlerin yüzde 84’ü kurumsal şirketlerde çalışmak istiyor. Yazılım geliştirme, IT, Ar-Ge, Ür-Ge gibi teknolojik departmanlar çalışmak için ilk tercihken, insan kaynakları ve finans gibi bölümler de gençlerin ilgisini çekiyor.

Yazarın Diğer Yazıları

RTÜK, Açık Radyo’nun lisansını iptal etti

“Kâinatın tüm seslerini, renklerini ve titreşimlerini” yasakladınız. Biliniz ki yasağınız ancak kâğıt üzerindedir. Özgürlükleri yaşamın her alanında kısıtlamaya devam ediyorsunuz, basın özgürlüğünü de. Kontrol altında...

Çeçenya ve Putin

İspanyol gazeteci ve insan hakları aktivisti Marta Ter Ferrer’in “Kadirov’un Çeçenya’sı: Kafkasya’daki Putin Rejimi” adlı kitabı yayımlandı. Ferrer’in 8 yıl boyunca Çeçenya’daki insan hakları ihlalleriyle...

3 roman tek kitapta toplandı

Kutarba Hayri Ersoy'un "Sürdüler, Sürgün Oldum", "Sürgün Sessiz Ölür" ve "Çöl Sıcağında Bile Üşürsün Sürgünsen" adlı romanları tek kitap haline getirilerek, Oktay Chkouta çevirisiyle...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img