Geleneksel Bayramcı Voleybol Turnuvası

0
725

Türkiye Çerkes diasporasının yoğun olarak yaşadığı Düzce’de, bu haftalarda çok güzel ve örnek bir etkinlik gerçekleşiyor. Her yıl özlemle beklenen ve bu sene 17 Temmuz’da başlayıp 4 Ağustos’taki final maçı ile sona erecek olan “Geleneksel Bayramcı Voleybol Turnuvası” tüm heyecanı ile devam ediyor.

1995 yılında Düzce Bataklı Çiftlik Köyü (Shalahohable) gençlerince başlatılan, teşvik edilen, çevre köylerin de katılımıyla gitgide yaygınlaşan, 1999 depremi sonrasında zorunlu ara verilen ve 2003 yılından itibaren Bayramcı Köyü (Bramcıyhable) gençlerince tekrar hayata geçirilen bu turnuva son 2 yıldan beri Düzce Adige Xase Gençlik Komisyonu’nca destekleniyor. Düzce’deki tüm Çerkes köyleri kendi gençlerinden oluşturdukları takımlarıyla turnuvaya hayat veriyor. Takımların ve dolayısıyla turnuvanın çok amatör olduğunu düşünenleriniz olabilir ama biz Düzceliler, yıllardır süregelen bu turnuva ile voleybol sporunu sevmiş, bu ilgisini beslemiş ve bir hayli yol almış gençlerin sayesinde profesyonel lig tadını hiç aratmayan nice maça şahit oluyoruz.

Amatör ruhunu hiç kaybetmeyen bu turnuva, yerel bir etkinlik olmanın ötesinde barındırdığı birçok özelliği nedeni ile Türkiye’de eşi benzeri olmayan bir organizasyon aynı zamanda. Her şeyden önce turnuvanın 20 yılı aşkın bir süredir düzenli olarak yapılmasında, gelenekselleşmesinde çok büyük emekleri olan ve İl Voleybol Temsilcisi Erdal Bostancı’nın da içinde olduğu kurucu komitenin organizasyona dernek gençlerini dahli, kurumsallaşma adına çok şık bir hareket. Turnuvaların, şu an aramızda olmayan ama yaşadığı sürece camiamıza değerli hizmetler vermiş, iz bırakmış ve sonraki nesillerce de tanınması hedeflenmiş kişilere ithaf edilmiş olması da son derece önemli ve seçkin bir özelliği. Geçen yıl TBMM Hizmet Ödüllü büyüğümüz merhum M. KazımTaymaz adına düzenlenen turnuva, bu yıl 15 Temmuz’da şehit olan hemşerimiz Emniyet Müdürü Harat Ufuk Baysan’a ithafen yapılmakta.

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ile yürütülen başarılı ilişki ile lisanslı hakem desteği sağlandı ise de etnisiteye dayalı bir turnuva olduğu için son yıllarda kamu desteği olmaksızın sürdürülen bu etkinliğin giderleri tamamen yerel firmaların sponsorluğunda karşılanmakta. Projektörlerle aydınlatılan ve salon tipi hakem kulesi ile kontrol edilen halı saha ile file ve voleybol topları, profesyonel maç standartlarında ve tamamı bu yerel sponsorlar tarafından ve reklam gelirleriyle eldelenmiş durumda. Üniformalar ise her köyün kendisi tarafından dizayn ve tedarik edilmekte.

“Spor, kardeşlik içindir” inancıyla yapılan bu turnuvaya katılan köy takımlarında hemen her yaştan ve etnisiteden kadın, erkek, çocuk yer almakta. Öyle ki oyuncu yaşları 9 ila 82 yaş aralığında ve takımlarda kadın kotası mevcut. Hakemlerin tamamı lisanslı olup sadece gönüllülük esası ile bu turnuvaya destek vermekte. Maçların sadece gece yapıldığı bu turnuvaya gerek takımlarını desteklemek için gelen her yaştan köylüler gerekse turnuvayı izlemeye oldukça kalabalık halde gelen civar köy ahalileri, en az organizasyon ve oyuncular kadar mühim bir bileşen. Zira her bir maç yeni tanışmalar, hasret gideren tanışlar, dost buluşmaları ve doğal bir sosyalleşme bahanesi herkes için. Tamamen temiz havada, doğanın içinde, şehrin kalabalığı ve stresinden uzak bir ortamda, kavganın ve gürültünün asla söz konusu olmadığı, rekabetin en tatlı ve eğlenceli haliyle yaşandığı, maç dışında gece boyunca çalan Çerkes müziklerinin renk kattığı ve tezahüratın sadece alkışla yapıldığı, son derece medeni bir ortamda gerçekleşen bu maçların asıl müdavimleri ise, bu turnuvanın gelenekselleşmesini sağlayan, dönemlerinin oyuncuları olarak emek veren ve voleybol sevgisini aşıladığı çocuklarını ve hatta torunlarını köyünün takımında birer oyuncu olarak gururla izleyen büyüklerimiz.

Bir sevindirici olay da, turnuvanın son birkaç yıldır Adapazarı / Hendek’deki Abaza köylerince örneklenmiş olması. Umudumuz ise, anavatanımızdan bir köy takımının bu turnuvaya misafir edilerek bir köprünün daha inşası ve bu organizasyonun gerekli tüm altyapıların sağlanmasının ardından üye derneklerimizin yerel takımları arasında yapılan KAFFED Voleybol Turnuvası’na evrilmesi.

Gittikçe dijitalleşen yaşamımız içerisinde, çocuklarımıza, gençlerimize, kadınlarımıza voleybol sevgisini aşılayan, büyük bir özveri ile turnuvanın bugünlere gelmesini, gelenekselleşmesini sağlayan ve isimlerini burada sayamayacağımız herkese, Bataklı Çiftlik Köyü emekçi ve gençlerine, başından beri tüm organizasyonu planlayan, yöneten ve aynı zamanda lisanslı voleybol hakemleri olan Bayramcı Köyü’nden Davut Yıldırım ve Arzu Ertaş Yıldırım’a, yıllardır büyük bir hoşgörü ve nezaketle ev sahipliği yapan tüm Bayramcı Köyü halkına, gençlerine ve muhtarına, bu özel etkinliği fotoğraf ve röportajları ile kayıt altına alan Av. Jan Koç ve Furkan Kartal’a ve Düzce Adige Xase Gençlik Komisyonu’na sonsuz teşekkürler…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz