Kısa Kısa Haberler

0
154

Kayseri

Kayseri Kafkas Derneği’nin 4 Haziran’da Kayseri Büyükşehir Belediyesi Kültür Merkezi’nde düzenlediği sezon finali etkinliğinde Elbruz ve Aşemez dans grupları, Badin Müzik Grubu, Maze Müzik Grubu ve Psıne Çocuk Kulübü de sahneye çıktı.

 

İstanbul Abhaz Kültür Derneği

İstanbul Abhaz Kültür Derneği ekipleri Ahakuytra ve Riraşe’nin sezon sonu etkinliği, “7’den 77’ye” başlığıyla 4 Haziran’da Ataşehir Zübeyde Hanım Öğretmen Evi’nde yapıldı.

İstanbul Abhaz Kültür Derneği bünyesinde çalışmalarını yürüten Ridade ve Adats Ensemble ise “Ortak Düşlerin Toprakları” gösterisini 18 Haziran’da Kocaeli ve 25 Haziran’da İstanbul’da sergiledi.

 

Sezon finali

Bahçelievler’de faaliyetlerini yürüten Kafkas Çerkes Derneği’nin 10 Haziran’da düzenlediği etkinlikte Nerit Kafkas Halk Dansları Topluluğu, Oşhamafe Dans Ekibi, Deju Müzik Grubu ve Alan Kültür ve Yardım Vakfı ‘nın dans ekibi Bars sahne aldı.

 

Ankara Çerkes Derneği

Ankara Çerkes Derneği 16 Haziran’da sezon finali yaptı. Kafkasya’nın meşhur sanatçılarından Dışek Artur’un da sahne aldığı etkinlik, Yenimahalle Belediyesi Nâzım Hikmet Kültür Merkezi’nde gerçekleşti.

Gösteride Elbruz Halk Dansları Topluluğu, Elbruz Minikler Ekibi ve Badin Müzik Grubu’nun yanı sıra Losan Timur, Kilar Nesren ve Angela Chetzy de yer aldı.

 

Kadın Kooperatifleri Fuarı

Kayseri Kafkas Derneği, Kayseri Valiliği tarafından Dünya Ticaret Merkezi’nde 16-25 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilen Kadın Kooperatifleri Fuarı’na geleneksel Çerkes el sanatları ürünleriyle katıldı.

 

Denizli

Denizli Kafkas Kültür Derneği Çocuk Kulübü’nün sezon finali 16 Haziran’da yapıldı.

 

İKKD, sezonu kapattı

İstanbul Kafkas Kültür Derneği (İKKD) 18 Haziran’da düzenlediği yıl sonu gösterisiyle bu sezonu kapattı.

Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi Boğaziçi Salonu’nda gerçekleşen gösteride Mazenef, Mafe, Meşbev ve Marje halk dansları ekiplerinin yanı sıra Siwored müzik topluluğu da şarkılarla sahnedeydi.

 

‘Kafkas Gecesi’

Bursa Birleşik Kafkasya Derneği Kafkas Halk Dansları Topluluğu Abrek, Sakarya Kafkas Kültür Derneği Kafkas Halk Dansları ve Müzikleri Topluluğu Nart Dance, Şinah’o Betül Bilgin ve Mızıkalar Susmasın müzik grubu ile 70’lik Delikanlılar Azar Grubu’nun sahne aldığı “Kafkas Gecesi” 23 Haziran’da Tayyare Kültür Merkezi’nde yapıldı.

 

Eskişehir

Eskişehir Kuzey Kafkas Kültür ve Dayanışma Derneği (EKKKDD) Halk Dansları Topluluğu Şıble’nin Nart Destanları’ndan yola çıkarak hazırladığı “Bir Kafkasya Hikâyesi Başlangıç” gösterisi, 3 Haziran’da Atatürk Kültür Sanat ve Kongre Merkezi’nde sahnelendi.

Derneğin başkanı Cihan Ertok, İsrail’deki Çerkes köyleri Kfar Kama ve Reyhaniye’nin daveti üzerine gösteri yapmak için 25-30 Temmuz tarihleri arasında İsrail’de olacaklarını söyledi.

 

Bursa

Bursa Çerkes Kültür Derneği’nin “Kültür ve Sanat Gecesi” başlığıyla düzenlediği etkinlik, 24 Haziran’da Merinos Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.

 

Sivas

Sivas Kuzey Kafkas Kültür Derneği’nin 24 Haziran’da Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi’nde düzenlediği gösteride Dışeps Çocuk Ekibi, Qatxe Veteran Dans Grubu ve Maze Müzik Grubu sahne aldı.

 

Kocaeli

Kocaeli Kafkas Kültür Derneği’nin sezon finali, 24 Haziran’da Kocaeli Kongre Merkezi’nde Gujan Ensemble‘ın gösterisiyle yapıldı.

 

Samsun

Samsun Çerkes Derneği’nin “Çerkesler” başlığıyla düzenlediği sezon etkinliği, 24 Haziran’da Samsun Büyükşehir Belediyesi Kültür Sanat Merkezi’nde Nart Çocuk ve Şıble Dans Topluluğu’nun gösterisiyle gerçekleştirildi.

 

Piknik

Hamamözü Çerkes Derneği’nin düzenlediği “3. Geleneksel Piknik” etkinliği, Boraboy Gölü kenarında 26 Haziran’da yapıldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz