Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Muhalefet sokağa indi

Abhazya’da muhalefet, hükümetin istifası ve Pitsunda’daki tesislerin Rusya’ya devredilmesi, İnguri Köprüsü üzerinden ticaretin serbestleştirilmesi de dahil olmak üzere bir dizi girişimin geri çekilmesi talebiyle bir “halk mitingi” düzenledi.

30 Mayıs’ta Sohum Tiyatro Meydanı’nda gerçekleşen mitingde sosyal, ekonomik ve siyasi politikaların derin krize yol açtığı, bu nedenle hükümetin istifa etmesi gerektiği belirtildi.

Üç temsilci, miting kararı hakkında bilgi vermek ve meydanda toplanmış protestocularla konuşmaya davet etmek için Abhazya Cumhurbaşkanı Aslan Bjaniya’nın makamına gitti. Temsilciler uzun süre idare girişinde bekletildi, delegeleri kabul eden Bjaniya, öne sürülen talepleri dikkate almayı reddetti.

Apsny Partisi’nin başkanı Vitalİ Gabnia, “Yetkililerle diyaloğa girme girişimleri sıfır etki gösterdi. Gerekli reformlar, ‘gereksiz’ olarak adlandırıldı” dedi.

“Abhaz Halk Hareketi” lideri Adgur Ardzınba, yetkilileri uzlaşma ve diyalog yoluyla durdurma girişimlerinin sonuç getirmediğini ve yaşananlardan cumhurbaşkanının sorumlu olduğunu belirterek, “Aslan Bjaniya, vatandaşlarının çıkarlarını korumayı reddederek meşruiyetini kaybetmiştir. Bakanlar Kurulu’nun görevden alınmasını talep ediyoruz” dedi.

Bjaniya, siyasi meselelerin sokakta değil, “Bakanlar Kabinesi”nde çözülmesi gerektiğini belirtti.

Yazarın Diğer Yazıları

RTÜK, Açık Radyo’nun lisansını iptal etti

“Kâinatın tüm seslerini, renklerini ve titreşimlerini” yasakladınız. Biliniz ki yasağınız ancak kâğıt üzerindedir. Özgürlükleri yaşamın her alanında kısıtlamaya devam ediyorsunuz, basın özgürlüğünü de. Kontrol altında...

Çeçenya ve Putin

İspanyol gazeteci ve insan hakları aktivisti Marta Ter Ferrer’in “Kadirov’un Çeçenya’sı: Kafkasya’daki Putin Rejimi” adlı kitabı yayımlandı. Ferrer’in 8 yıl boyunca Çeçenya’daki insan hakları ihlalleriyle...

3 roman tek kitapta toplandı

Kutarba Hayri Ersoy'un "Sürdüler, Sürgün Oldum", "Sürgün Sessiz Ölür" ve "Çöl Sıcağında Bile Üşürsün Sürgünsen" adlı romanları tek kitap haline getirilerek, Oktay Chkouta çevirisiyle...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img