Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

‘Soyadımın Tarihi’

Karaçay-Çerkes merkezli Uluslararası Alaşara Derneği’nin “Aile ve Çocuk” departmanı tarafından düzenlenen, “Edebi Makale” ve “Video Klip” kategorilerinden oluşan “Soyadımın Tarihi” konulu yarışmanın sonuçları 20 Haziran’da açıklandı.

Yarışmaya Karaçay-Çerkes’in Elburgan kasabasından katılan Amir Tukov’un araştırması, “Edebi Makale” kategorisinin birincisi oldu. Sülalesinin tarihini anlatan Tukov, yazısını fotoğraf ve soyağaçlarıyla zenginleştirdiği için birinci seçildi.

İkincilik ödülü, yarışmaya Küba’dan katılan Amina Kopsergen’e verildi. Büyükannesinin sülalesi Kişmakovların tarihini Abazaca olarak yazan Kopsergen, bu yönüyle jürinin dikkatlerini üzerine çekti.

Elburgan’dan Lilia Meremkul ise özellikle anadilini mükemmel şekilde kullanması nedeniyle üçüncülük ödülüne layık görüldü.

Yarışmanın “Video Klip” kategorisinin birincilik ödülünü, İnjiç-Çukun Köyü’nden Samira Geokazandı. Geo, ailesin yeni soyadıyla ilgili bir çalışma yapmıştı.

Samira ile aynı köyde yaşayan Amra Dzhuzhueva ikincilik, Emil Tram ise üçüncülük ödüllerini aldı.

Haber: Serap Canbek

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Yazarın Diğer Yazıları

RTÜK, Açık Radyo’nun lisansını iptal etti

“Kâinatın tüm seslerini, renklerini ve titreşimlerini” yasakladınız. Biliniz ki yasağınız ancak kâğıt üzerindedir. Özgürlükleri yaşamın her alanında kısıtlamaya devam ediyorsunuz, basın özgürlüğünü de. Kontrol altında...

Çeçenya ve Putin

İspanyol gazeteci ve insan hakları aktivisti Marta Ter Ferrer’in “Kadirov’un Çeçenya’sı: Kafkasya’daki Putin Rejimi” adlı kitabı yayımlandı. Ferrer’in 8 yıl boyunca Çeçenya’daki insan hakları ihlalleriyle...

3 roman tek kitapta toplandı

Kutarba Hayri Ersoy'un "Sürdüler, Sürgün Oldum", "Sürgün Sessiz Ölür" ve "Çöl Sıcağında Bile Üşürsün Sürgünsen" adlı romanları tek kitap haline getirilerek, Oktay Chkouta çevirisiyle...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img