Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Doğamızı, havamızı, suyumuzu beşli çetelere yedirmeyeceğiz’

Milas’a bağlı İkizköy’de yer alan Akbelen Ormanı’nda Limak Holding ve IC Holding ortak iştiraki YK Enerji’nin kömür maden sahasına karşı bölge halkının mücadelesi sürüyor. Köylerini ve topraklarına nefes veren Akbelen Ormanı‘nı kömür madenine vermek istemeyen İkizköylülerin başlattığı çadırlı nöbetin ikinci yıldönümünde, yaşam savunucuları ve ekoloji örgütleri ile aktivistler bir araya geldi.

İkizköy Çevre Komitesi’nin ve Muğla Çevre Platformu’nun (MUÇEP) yaptığı çağrıyla 17 Temmuz’da düzenlenen ikinci yıl buluşmasında konuşan İkizköy Çevre Komitesi Başkanı Nejla Işık, “Buradayız. Nöbet alanımızdayız. Yılmayacağız, pes etmeyeceğiz. Toprağımız, temiz havamız, suyumuz ve insanca yaşam için mücadelemize devam edeceğiz” dedi.

Nejla Işık’tan sonra söz alan İkizköylü Aytaç Yakar ise direne direne kazanacaklarını ifade ederek, “Biz doğamızı, havamızı, suyumuzu, vatanımızı, toprağımızı asla ve asla bu beşli çetelere yedirmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

170’in üzerinde sivil toplum örgütünün imzacısı olduğu “Akbelen Ormanı’na dokunmayın” bildirisi, Marmaris Kent Konseyi Çevreden Sorumlu Yürütme Kurulu Üyesi Halime Şaman tarafından okundu.

Ağaçlar kesilmeye başladı

Orman işçileri, ilk girişimlerinde 40 civarında ağacı kesmişlerdi.

24 Temmuz’da Akbelen Ormanı’nda barikatı aşıp ağaç kesimini durdurmaya çalışan köylülere jandarma biber gazıyla müdahale etti. Müdahale sonrası en az 8 kişi gözaltına alındı.

Bölgeye çok sayıda jandarma ekibi ve TOMA sevk edildi.

Yaklaşık 200 köylü ve çevreci, sabah kadar nöbet tuttu. Ağaç kesiminin 25 Temmuz’da yeniden başladığı belirtildi. Demokrasi İçin Çerkesler platformu üyeleri Feridun Büyükyıldız, Ayhan Çelik ve Nejla Okyay’ın da katıldığı eylemde, köylülerden Bahadır Altan, “Geleceğimizi kesiyorlar. Cellatları da bizden maalesef bu yörenin insanlarını  1.600 liraya yevmiyeyle tutup ağaçları katlettiriyorlar” dedi.

Sosyal medyada yapılan paylaşımlarda jandarmanın TOMA ile ilaçlı su ve biber gazı sıktığı, yaralananlar olduğu belirtildi.

Fotoğraflar: Nartan Büyükyıldız

Yazarın Diğer Yazıları

Аҧсшәа ацлит

Google аиҭагара программа Translate, 110 бызшәа ааигәа иацлит. Убри ала Google Translate, аиҭагараҿы иқәнарҿиаз бызшәа, хыҧхьаӡарала 243 рҿынӡа инаӡит. Иацлаз бызшәақәа ирылахәуп; Аҧсшәа, Чечен,...

Уҭқу Қаҧ ихьтәы медал

Рашәарамза 13-16 амшқәа рааны, Тиран ақалақь еиҿкааз, Европа Акомандақәа Теквандо Шьампионат аҿы, Дузџье’тәи аспортмен Уҭқу Қаҧ ахьтәы медал ианашьахит. Ҳақан Шьенгьонул азыҟаҵаҩыс идгылаз Уҭқу...

Абазашҭа, нас Черқес Хекә раҭаара

Жьинеҧс Аредколлегиа алахәлацәа, Лиҧҳа Гьул Иылмаз, Хежбевыҟәе Ердоҕан Иылмаз, Карачаи Черқес Ҳәынҭқарра аҳҭнықалақь Черқес иҟо газетқәа Абазашҭа’и, Черқес Хекә’и иаҭааит. Абазашҭа Аредақтор Хада Ҟәыл Фардауыс...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img