Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Okyanuslarda renk değişimi

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) Modis-Aqua uydusunun verileri, son 20 yılda okyanusların yüzde 56’sında maviden yeşile doğru renk değişimleri yaşandığını gösterdi. Değişiklikler özellikle ekvatora yakın tropikal bölgelerde belirgin.

İngiltere’nin Southampton kentindeki Ulusal Oşinografi Merkezi’nden B.B Cael ve meslektaşları, NASA’dan gelen verileri analiz etti ve yeşil renklenmenin iklim değişikliği nedeniyle değişen ekosistemlerin bir işareti olduğunu belirtti.

Cael, bu değişimin büyük olasılıkla çoğu besin zincirinin temelinde yer alan canlılarla, yani fitoplanktonlarla bağlantılı olduğunu söyledi.

Bu organizmalar, soluduğumuz oksijenin büyük bir kısmının üretilmesinde ve atmosferin dengelenmesinde hayati bir rol oynuyor.

Okyanusta değişen renkleri daha derinlemesine incelemek ve okyanus ekosistemini izlemek için Pace adlı NASA uydusunun Ocak 2024’te fırlatılması planlanıyor.

Yazarın Diğer Yazıları

RTÜK, Açık Radyo’nun lisansını iptal etti

“Kâinatın tüm seslerini, renklerini ve titreşimlerini” yasakladınız. Biliniz ki yasağınız ancak kâğıt üzerindedir. Özgürlükleri yaşamın her alanında kısıtlamaya devam ediyorsunuz, basın özgürlüğünü de. Kontrol altında...

Çeçenya ve Putin

İspanyol gazeteci ve insan hakları aktivisti Marta Ter Ferrer’in “Kadirov’un Çeçenya’sı: Kafkasya’daki Putin Rejimi” adlı kitabı yayımlandı. Ferrer’in 8 yıl boyunca Çeçenya’daki insan hakları ihlalleriyle...

3 roman tek kitapta toplandı

Kutarba Hayri Ersoy'un "Sürdüler, Sürgün Oldum", "Sürgün Sessiz Ölür" ve "Çöl Sıcağında Bile Üşürsün Sürgünsen" adlı romanları tek kitap haline getirilerek, Oktay Chkouta çevirisiyle...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img