Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Gazeteci ve avukata şehrin göbeğinde saldırı

Novaya Gazeta’nın muhabiri Elena Milaşina ve avukat Alexander Nemov, 4 Temmuz’da bir duruşmaya katılmak için gittikleri Grozni’de silahlı ve maskeli kişilerin saldırısına uğradı


Çeçen muhalif aktivistler Abubakar Yangulbayev ve İbrahim Yangulbayev’in annesi Zarema Musayeva’nın duruşmasına katılmak için mahkeme salonuna gitmek üzere havalimanından sabah saatlerinde bindikleri taksinin önünü kesen maskeli kişiler tarafından saldırıya uğrayan Milaşina ve Nemov’a tehditler yağdırıldı.

Maskeli saldırganlar, Milaşina’nın saçlarını ve yüzüne yeşil boya sıkarak plastik borularla saldırdı. Nemov ise bacağından bıçaklandı. İkili, duruşmaya katılamadı.

Saldırganlar ayrıca Milaşina ve Nemov’un yanındaki belgelere el koydu.

Milaşina ve Nemov, Grozni’de yapılan ilk müdahalenin ardından Beslan Hastanesi’ne, oradan da özel uçakla Moskova’ya götürüldü. Milaşina’nın baş bölgesinde yaralanma, ellerindeki kemiklerde 14 kırık ve çok sayıda yumuşak doku ezilmesi olduğu belirtildi.

Elena Milaşina (solda) ve Alexander Nemov

“Çeçen halkı için üzülüyorum”

Olay hakkında konuşan Milaşina şunları söyledi: “Tüm giysileri siyahtı ve 10-15 kişiydiler. Kendi aralarında Çeçence, bizimle Rusça konuştular. Bana ‘Bizim hakkımızda yazmayı bırak. Bir daha Çeçenya’ya gelme. Gelirsen öldürüleceksin’ dediler.

Bu durumda en çok Çeçenler için üzülüyorum. Tüm ulusun bu vahşete ortak kılınması çok can sıkıcı…

Tüm bunlar geçecek; saçlarım tekrar uzar, üzerime döktükleri yeşil boya yıkanır. Kadirov istese de istemese de Çeçenya’ya seyahat etmeye devam edeceğim. Ama Çeçen halkı için üzülüyorum çünkü onlar barbar ve hayvan değiller. Ve bu olayla hiçbir ilgileri yok.”

 

Çeçen yetkililer sessizliğe büründü

Çeçenya’daki yetkililer ve medya, Milaşina ve Nemov’a yapılan saldırının ardından uzun süre sessiz kaldı.

Genelde sosyal ağlarda aktif olan Ramzan Kadirov, akşama doğru sadece üç cümlelik bir paylaşım yaptı. Olaydan bahsetmedi, kurbanların isimlerini vermedi, yalnızca “işleri yoluna koyacağına” dair söz verdi. Kadirov’un mesajının altına saldırıyı Milaşina’nın kendisinin “kışkırttığı” konusunda onlarca yorum yapıldı.

Kadirov’un paylaşımının ardından bir açıklama yapan Çeçenya Ulusal Politika, Dış İlişkiler, Basın ve Enformasyon Bakanı Ahmed Dudayev, saldırıda “Batı istihbarat servislerinin karakteristik imzası” olduğunu ve Milaşina’nın “bir milleti” aşağıladığını iddia etti.

5 Temmuz’da Çeçenya Soruşturma Komitesi Departmanı, “kasıtlı olarak orta ve hafif bedensel zarar verme saldırısı” suçlamasıyla dava açtı.

Kadirov tarafından defalarca tehdit edilen Milaşina uzun zamandır Çeçenya’da yaşanan insan hakları ihlallerini, LGBTİ+ bireylere yapılan toplu işkenceleri haberleştiriyordu. Muhabiri olduğu, Nobel ödüllü Rus gazeteci Dimitri Muradov’a ait olan Novaya Gazeta, 2022’de Kremlin tarafından lisansı iptal edilerek yasaklanıncaya kadar Rusya’nın az sayıdaki “bağımsız” haber kuruluşundan biriydi.

 

Gazeteciler hep tehlike altında

Novaya Gazeta muhabiri Anna Politkovskaya ve insan hakları aktivisti Natalya Estemirova’nın suikastçıları hâlâ bulunamadı. İnguşetya ve Çeçenya sınırında gazetecilere yönelik saldırılar da soruşturulmadı.

 

Musayeva’ya 5 buçuk yıl hapis cezası

Milaşina ve Nemov’un katılamadığı duruşmada mahkeme heyeti, güvenlik güçlerine mukavemetle suçlanan Zarema Musayeva’yı 5 buçuk yıl hapis cezasına çarptırdı.

 

Haber: Serap Canbek

 

Yazarın Diğer Yazıları

RTÜK, Açık Radyo’nun lisansını iptal etti

“Kâinatın tüm seslerini, renklerini ve titreşimlerini” yasakladınız. Biliniz ki yasağınız ancak kâğıt üzerindedir. Özgürlükleri yaşamın her alanında kısıtlamaya devam ediyorsunuz, basın özgürlüğünü de. Kontrol altında...

Çeçenya ve Putin

İspanyol gazeteci ve insan hakları aktivisti Marta Ter Ferrer’in “Kadirov’un Çeçenya’sı: Kafkasya’daki Putin Rejimi” adlı kitabı yayımlandı. Ferrer’in 8 yıl boyunca Çeçenya’daki insan hakları ihlalleriyle...

3 roman tek kitapta toplandı

Kutarba Hayri Ersoy'un "Sürdüler, Sürgün Oldum", "Sürgün Sessiz Ölür" ve "Çöl Sıcağında Bile Üşürsün Sürgünsen" adlı romanları tek kitap haline getirilerek, Oktay Chkouta çevirisiyle...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img