İspanya meclisinden tarihi karar

0
85

İspanya meclisinde yapılan oylamada Baskça, Katalanca ve Galiçyacanın meclis içinde kalıcı olarak kullanılmasını garanti altına alan yönetmelik değişikliği 170’e karşı 180 oyla kabul edildi. Karar uyarınca, ülkedeki resmi dil İspanyolcanın yanı sıra resmi ortak dillerden Baskça, Katalanca ve Galiçyaca da mecliste kullanılacak.  

Meclisteki oylamada, Bask, Katalan ve Galiçya’daki partiler değişikliğe ‘evet’ derken, birinci parti konumundaki Halk Partisi (PP), faşist Vox partisi ve Navarra Halk Birliği (UPN), değişikliğe karşı oy kullandı. 

Oylama sonrasında sosyal medya hesabından açıklama yapan Vox lideri Santiago Abascal, Sosyalist İşçi Partisi (PSOE) lideri Başbakan Pedro Sanchez’i ‘ayrılıkçılarla birlikte darbeye hazırlanmak, meclisi ve mahkemeleri küçük düşürmek, kaçaklarla pazarlık yapmakla’ suçladı. 

Katalan sosyalist milletvekili Marc Lamuà ise “çoğul ve çokdilli” bir ülke gerçeğini normalleştiren ve meclisi “daha çok İspanya’ya benzeten” tarihi bir adım olarak gördükleri bu gelişmeyi selamladı. 

Resmi ortak diller Baskça, Katalanca, Galiçyaca ve Valensiyaca özerk bölgelerin yerel parlamentolarında ve resmi kurumlarında konuşulup, okullarda öğretiliyor. 

İspanya’da ortak dillerin meclis çatısı altında konuşulmasıyla ilgili tartışmalar, 23 Temmuz’da yapılan erken genel seçimlerin ardından hükümet kurma müzakereleriyle birlikte başlamıştı. 

Katalan partiler, olası bir sol koalisyon hükümeti kurulmasına destek vermek için ortak dillerin mecliste kullanımını ve Katalan siyasetçiler için af çıkarılmasını şart koşmuştu. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz