Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

İspanya meclisinden tarihi karar

İspanya meclisinde yapılan oylamada Baskça, Katalanca ve Galiçyacanın meclis içinde kalıcı olarak kullanılmasını garanti altına alan yönetmelik değişikliği 170’e karşı 180 oyla kabul edildi. Karar uyarınca, ülkedeki resmi dil İspanyolcanın yanı sıra resmi ortak dillerden Baskça, Katalanca ve Galiçyaca da mecliste kullanılacak.  

Meclisteki oylamada, Bask, Katalan ve Galiçya’daki partiler değişikliğe ‘evet’ derken, birinci parti konumundaki Halk Partisi (PP), faşist Vox partisi ve Navarra Halk Birliği (UPN), değişikliğe karşı oy kullandı. 

Oylama sonrasında sosyal medya hesabından açıklama yapan Vox lideri Santiago Abascal, Sosyalist İşçi Partisi (PSOE) lideri Başbakan Pedro Sanchez’i ‘ayrılıkçılarla birlikte darbeye hazırlanmak, meclisi ve mahkemeleri küçük düşürmek, kaçaklarla pazarlık yapmakla’ suçladı. 

Katalan sosyalist milletvekili Marc Lamuà ise “çoğul ve çokdilli” bir ülke gerçeğini normalleştiren ve meclisi “daha çok İspanya’ya benzeten” tarihi bir adım olarak gördükleri bu gelişmeyi selamladı. 

Resmi ortak diller Baskça, Katalanca, Galiçyaca ve Valensiyaca özerk bölgelerin yerel parlamentolarında ve resmi kurumlarında konuşulup, okullarda öğretiliyor. 

İspanya’da ortak dillerin meclis çatısı altında konuşulmasıyla ilgili tartışmalar, 23 Temmuz’da yapılan erken genel seçimlerin ardından hükümet kurma müzakereleriyle birlikte başlamıştı. 

Katalan partiler, olası bir sol koalisyon hükümeti kurulmasına destek vermek için ortak dillerin mecliste kullanımını ve Katalan siyasetçiler için af çıkarılmasını şart koşmuştu. 

Yazarın Diğer Yazıları

Аҧсшәа ацлит

Google аиҭагара программа Translate, 110 бызшәа ааигәа иацлит. Убри ала Google Translate, аиҭагараҿы иқәнарҿиаз бызшәа, хыҧхьаӡарала 243 рҿынӡа инаӡит. Иацлаз бызшәақәа ирылахәуп; Аҧсшәа, Чечен,...

Уҭқу Қаҧ ихьтәы медал

Рашәарамза 13-16 амшқәа рааны, Тиран ақалақь еиҿкааз, Европа Акомандақәа Теквандо Шьампионат аҿы, Дузџье’тәи аспортмен Уҭқу Қаҧ ахьтәы медал ианашьахит. Ҳақан Шьенгьонул азыҟаҵаҩыс идгылаз Уҭқу...

Абазашҭа, нас Черқес Хекә раҭаара

Жьинеҧс Аредколлегиа алахәлацәа, Лиҧҳа Гьул Иылмаз, Хежбевыҟәе Ердоҕан Иылмаз, Карачаи Черқес Ҳәынҭқарра аҳҭнықалақь Черқес иҟо газетқәа Абазашҭа’и, Черқес Хекә’и иаҭааит. Абазашҭа Аредақтор Хада Ҟәыл Фардауыс...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img