‘Gazze’de çok daha fazla kişi abluka nedeniyle ölecek’

0
111
Gazze... İsrailin hava saldırılarıyla vurduğu Filistin kentleri harabeye dönerken, ölü ve yaralıların sayısı da her geçen gün daha artıyor. (© Ahmed Zakot/SOPA Images via ZUMA Press Wire - Depo Photos)

Birleşmiş Milletler’e (BM) bağlı Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu (UNRWA) Genel Komiseri Philippe Lazzarini, “Gazzeliler sadece bombalardan ve saldırılardan ölmüyor, yakında çok daha fazlası Gazze Şeridi’ne ablukanın sonuçları nedeniyle ölecek. Abluka, çoğu kadın ve çocuk olan 2 milyondan fazla insanın topluca cezalandırılması için kullanılması anlamına geliyor” dedi.

Doğu Kudüs’teki UNRWA ofisinde basın mensuplarına açıklamada bulunan Lazzarini, temel hizmetlerin sekteye uğradığını kaydederek, ilaç, gıda ve suyun da tükenmeye başladığını söyledi.

Altyapı tesislerinin ve hastanelerdeki ekipmanın yakıta ihtiyacı olduğuna dikkati çeken Lazzarini, insanların çaresizlik içinde olduğunu izlerken, temel ihtiyaçları içeren insani yardımın bile sorgulanmasının kendisine acı verdiğini kaydederek şunları söyledi: “Gazzeli sivillerin insani taraflarını görmeliyiz. Gazze’yi Hamas ile denk tutmak, çok tehlikeli ve yanlış bir denklem. Bu denklem, haksızlığı meşru hale getirmeyi amaçlıyor.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz