‘Büyüklerimizle Worşer Buluşmaları’

0
208

İstanbul Kafkas Kültür Derneği (İKKD) Seteney Çalışma Grubu ile İKKD Gençleri’nin 4 Kasım Cumartesi akşamı birlikte organize ettikleri “Büyüklerimiz Hazinelerimiz” organizasyonu hakkında bilgi almak adına, Seteney Kadın Çalışma Grubu’ndan Tesfire Güneş ve Asiye Yağan ile yaptığımız röportaj, bundan sonra yapılacaklar ve alınacak yollar için ışık olur hepimize umarız.

Şimdi mikrofon “Seteney Kadınları”nda…


-Büyükleri buluşturmak, buluşmak fikri nasıl ortaya çıktı?

-Asiye Yağan (A.Y.): İKKD Seteney Kadın Çalışma Grubu olarak, büyüklerimizin içinde yaşadığımız yoğun hayatta, kalabalıklara rağmen, gerek çok yakın gerekse çevremizdeki büyüklerimizi gözlemleyerek, çoğu zaman yalnızlık çektiklerini hep düşünüyorduk. Her biri köylerinden, kültürlerinden uzak kalmış, dillerine, ilişki biçimlerine, sosyal yaşam tarzlarına özlem duyan büyüklerimizi bir araya getirmek istedik.

 

-Bu güzel ve anlamlı etkinlik nasıl gündeminiz oldu?

-Tesfire Güneş (T.G.): Seteney Kadın Çalışma Grubu olarak, bu etkinliği çok daha öncesinde planlamıştık. Pandemi sürecinde her birini tek tek arayarak hal ve hatırlarını sorduk. Çünkü biliyorduk ki bu süreç en çok büyüklerimizi etkilemişti. Ardından yine bizleri yakından etkileyen deprem felaketi önceliklerimizi değiştirdi. Bu sene ilk toplantımızda gündemimize alarak hazırlıklarımıza başladık.

Pandemi sürecinin büyüklerimiz üzerinde ne kadar derin izler bıraktığına yakinen ve üzüntüyle şahit olduk. Bu nedenle ilk önceliğimizin büyüklerimiz olduğuna karar verdik.

 

-Buluşmayı planlarken hangi kriterleri göz önünde bulundurdunuz?

-T.G: Öncelikli hedefimiz, belirli bir yaş üstü anne babalarımız, amca, hala ve akrabadan öte komşu teyzelerimizdi. Amacımız, büyüklerimizi tanıdığı veya tanımadığı yaşıtlarıyla buluşturup, anadilleriyle, kendi dilleriyle sohbet edebilecekleri bir ortam oluşturmaktı.

 

-Planlama aşamasında neler yaptınız?

-A.Y.: Öncelikle her birimiz tanıdığımız büyüklerimizi listeledik. İKKD’nin üye tabanını taradık. Ulaşabildiğimiz bütün büyüklerimizi tek tek arayarak davet ettik. Derneklerle zaten organik bağı olan büyüklerimizin yanında, hiç gelemeyenlerimizi amaçladık daha çok.

-Buluşma nasıl geçti? Biraz ayrıntılardan, o geceden bahseder misiniz?

-A.Y.: Cumartesi saat 17.00-20.00 arası büyüklerimiz gelmeye başladılar. Kendi imkânlarıyla gelemeyen büyüklerimiz evlerinden alındı.

Aynı kültüre doğmuş ve yaşamış yaşıtlarıyla tanıştılar. Sıcak çay ve ikramlar eşliğinde bol sohbetli bir akşam oldu.

-T.G.: İKKD Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Nuri Güneş’in açılış konuşmasının ardından, Seteney Kadınları adına Esen Bal ve İKKD gençleri adına ise Alperen Bayar konuşmalar yaptılar.

Ayrıca Şamil Eğitim ve Kültür Vakfı-Kafkas Dernekleri Federasyonu (KAFFED) işbirliği ve Ayşen Dağıstanlı koordinatörlüğünde gerçekleştirilen “Sandıktaki Anılar” gösterimini izledik hep beraber. Proje yürütücülerinden gençlerimiz Fatma Güney, Canper Erdem ve Mirac Albek Hızlıok’un proje ile ilgili bilgilendirme konuşmalarını dinledik keyifle.

KAFFED Genel Başkanı Ümit Dinçer de o gece anlamlı “hoş geldiniz” konuşmasıyla aramızdaydı.

Ardından sözü büyüklerimize bıraktık. Ve o gece sadece büyüklerimizdi ceug yapan…

-Etkinlik planladığınız gibi geçti mi, katılım nasıldı?

-T.G.: Beklediğimizin üzerinde bir buluşma idi. Orada bulunan herkesin yüzündeki güler yüz ve memnuniyet görülmeye değerdi. Her birimiz çok duygulu anlar yaşadık. Yaşadığımız bu tablo bize şunu gösterdi. Gelenekselleştirmeyi istediğimiz bu buluşmaların devamına hepimizin çok fazla ihtiyacı olduğu gerçeği…

 

-Son olarak neler söylemek istersiniz?

-T.G.: İKKD olarak, büyüklerimizi birer hazinemiz ve toplumsal hafızamızın en değerli parçası olarak görüyoruz.

Onların bizlere ve gelecek nesillere kattıkları ve de katacakları her türlü değeri önemsiyoruz. Bu anlamda yaşlarının büyük olmasıyla, onların artık misyonunun sona ermediğini, aksine daha da arttığını düşünüyoruz. Bu sebeple adını “Büyüklerimizle Worşer Buluşmaları” koyduğumuz buluşmalarımızı iki ayda bir yaparak devam edeceğiz.

Bu anlamlı buluşmaya yer verdiğiniz için İKKD olarak teşekkür ederiz.


Buluşmadan izlenimler…

“Uzun yıllardır İstanbul’da yaşıyorum. Ailece İstanbul Bağlarbaşı Kuzey Kafkas Kültür Derneğimizin kültür faaliyetlerine olabildiğince katılmaya çalışıyoruz. Her yaş gruplarını kapsayan sosyal organizasyonlar çok değerli.

İstanbul şartlarında dostlarla görüşebilmek zor oluyor. Geziler olsun, derneğimizde düzenlenen etkinlikler olsun bizleri bir araya getiriyor. Güzel sohbetlerle mutlu oluyoruz. Geçen haftaki yaş almış ama gönlü genç dostlarla dernekte buluşmak harika oldu. Devam etmesini gönülden diliyorum.

Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Sağlıkla görüşmek üzere…

Selamlar, sevgiler…”

 

Mürüvvet Atila, Emekli öğretmen

Hatay/Reyhanlı – Abzeh


“Güzel bir görüşmeydi, herkes iyi ağırladı bizi. Tam bir Çerkes Xase buluşmasıydı. Bizim Xabzelerimize göre geçti.

Bir Suriye Çerkesi olarak, Türkiye’deki Çerkes kardeşlerimle bir arada bulunmama sevindim ve bizim Çerkes halkının her yerde aynı olduğuna ve aynı şekilde yetiştirildiğine kanaatim daha da kesinleşti.

Sonraki buluşmalarda gençlerle büyükler bir araya getirilse dilimiz ve Xabzemizin korunması için daha iyi olur diye düşünüyorum.”

Adil Hut (Адил Хъут)

Golan Tepeleri/Bir Ajam (Бираджам) – Abzeh

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz