‘Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiçbirimiz’

0
76

Demokratik Alevi Dernekleri (DAD), Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF), Alevi Dernekleri Federasyonu (ADFE), Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK), Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Alevi Kültür Dernekleri, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD), Cem Vakfı ve Anadolu Alevi Canlar Federasyonu’nun “Laik Eğitim, İnsanca Yaşam, Demokratik Türkiye” talebiyle düzenlediği miting, 10 Aralık’ta Kadıköy İskele Meydanı’nda gerçekleştirildi.

“Eşit yurttaşlık, insanca yaşam temel haktır. Bir avuç azınlığın milyonların yokluğundan beslendiği zalimin talim ettiği yola minnet eylemem” ve “Diyanet kaldırılsın” pankartlarının açıldığı eyleme çok sayıda siyasi parti, sivil toplum örgütü ve kuruluş destek verdi. Kitle, kortejler halinde meydana doğru yürüdü. Yürüyüşte sık sık “Baskılar bizi yıldıramaz” ve “Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiçbirimiz” sloganları atıldı.

Çağırıcı kurumlar adına Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Seher Şengünlü ile Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Cuma Erçe’nin okuduğu ortak basın açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“Laik eğitim, insanca yaşam, demokratik Türkiye çağrımız, biz Alevilerin özlemini çektiği ve uğrunda sayısız bedeller ödediğimiz, yüreğimizden taşan yüz yıllık çağrımızdır.

Omuz omuzayız. Zulmün, zorbalığın, yobazlığın, gerici, şeriatçı, ırkçı politikaların, faşizmin tam karşısındayız. AKP ve ırkçı faşist ortaklarının tekçi, dayatmacı, yobaz ve inkârcı politikalarını ancak omuz omuza vererek durdurabiliriz. Ülkemizi karanlığa sürükleyen bu anlayışa karşı birlikte mücadele etmekten başka çaremiz yoktur. Ülkemiz dört bir yandan abluka altına alınmış durumdadır.

Siyasal iktidar, dağlarımızı, ovalarımızı, akarsularımızı, esen rüzgârı dahi parsel parsel satıyor. Başta Alevi yerleşkelerini yasaların ve yönetmeliklerin arkasına sığınarak yeniden gasp ediyorlar. Kentsel dönüşüm kapsamına alınan mahalleler rezerv alan gibi hukuksuz kararnameler ile talan ediliyor. Bunlara izin vermeyeceğiz. Yaşam alanlarımıza sahip çıkmaya, deremize, ırmağımıza, dağımıza, taşımıza sahip çıkmaya devam edeceğiz.

Hükümeti, Türkiye’nin imzaladığı başta İstanbul Sözleşmesi, Çocuk Hakları Sözleşmesi olmak üzere bütün uluslararası sözleşmelere uymaya ve uygulamaya, Meclis’i de imzasının arkasında durmaya davet ediyoruz.

Cumhuriyet’in birinci yüzyılında, ötekileştirilmiş bütün halklar olarak bir araya gelip omuz omuza mücadele edecek ve bu ülkeyi birlikte özgürleştireceğiz. Bugün bu meydanda bunu bir kez daha ilan ediyoruz. Kurtuluş kendi kollarımızdadır. ‘Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiçbirimiz’ diyoruz. Sorumluluğumuz büyük, yükümüz ağır ama umudumuz sonsuzdur.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz