Emekliler yine sokaktaydı

0
119

Tüm Emeklilerin Sendikası, 19 Mart’ta “Tüm şube ve temsilciliklerimizde, ölüm sınırında yaşam değil, insanca bir yaşam için alanlarda olacağız. Sen de ‘Bu maaşla yaşanmaz, açlığa, sefalete hayır’ diyorsan bize katıl. Sesimize sesini kat” çağrısıyla 40’tan fazla ilde eylem düzenledi.

Tüm Emeklilerin Sendikası Genel Sekreteri Ali Rıfat Temel, Gazete Duvar’a yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “2024 yılı emekliler yılı olacak” şeklindeki sözlerinin büyük bir hayal kırıklığı yarattığını belirterek “Ne yazık ki 2024 yılı emeklilerin açlık, yoksulluk ve sefalet yılı olacaktır” dedi.

Emeklilerin talepleri şu şekilde sıralandı:

  1. 2008’de uygulamaya konulan emeklilik sistemi değiştirilmelidir.
  2. Maaş bağlama oranı yenilenmeli ve en düşük emekli maaşı, işe yeni başlamış en düşük memur maaşına eşitlenmelidir. Memurlara verilen seyyanen ödeme, bütün emeklilerin maaşlarına eklenmelidir.
  3. Çocuk cep harçlığına dönüşmüş bayram ikramiyesi diye ödenen miktar artırılmalıdır. Bayram ikramiyesi yerine, yılda 4 kez olmak üzere en az asgari ücret düzeyinde bir tutar her emekliye verilmelidir.
  4. Emeklilerin yaş durumu ve kronik rahatsızlıkları dikkate alındığında, sağlığa erişim kolay ve tez zamanda olmalıdır. Sağlıkta katkı payları kaldırılmalı, ayrımsız bütün hastanelerde muayene, tedavi ve tetkikler ücretsiz olmalıdır.
  5. Emeklilerin sendika hakkının gaspına son verilmelidir. Emekli sendikaları tanınmalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz