Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

‘Adaletin Üç Odası’

Diyarbakır Kültür Varlıklarını Koruma Derneği’nin (DVDK) yeni sözlü tarih serisi ‘’Adaletin Üç Odası’’ DKVD’nin web sitesinde ve YouTube kanalında yayımlandı.

1980’lerden 2010’lu yıllara kadar hak ihlalleri ve bunlara karşı yürütülen hukuk mücadelelerinin Diyarbakır’daki avukatların anlatımlarıyla kayda alındığı bu seride, hak ihlalleri davalarının yanı sıra 80 ve 90’lı yılların atmosferini bire bir yaşamış avukatların tanıklıklarını belgelemek amaçlandı.

“Adaletin Üç Odası” serisi, 1980 ve sonrasında Diyarbakır Barosu’na başkanlık etmiş ve hak ihlalleri davalarında hukuki mücadele vermiş avukatlarla sözlü tarih görüşmeleri içeriyor.

Seri, “Birinci Oda: İnsan Hakları Hukukunda Sistemsel Sorunlar”, “İkinci Oda: Anılar, Anekdotlar, Tanıklıklar” ve “Üçüncü Oda: Görüş ve Değerlendirmeler” adlı üç videodan oluşuyor.

Yazarın Diğer Yazıları

“Evvelden Sonra” 18 Mayıs’ta “Bir Yazar, Bir Eser”de

Kafkas Dernekleri Federasyonu’nun (KAFFED) “Bir Yazar, Bir Eser” adlı programının konuğu gazetemiz yayın kurulu üyesi Birgül Asena Güven. Güven’in Aralık 2023’te yayımlanan “Evvelden Sonra” romanının...

21 Mayıs’ta “Turnanın Dansı”

Çerkes sürgünü temalı "Turnanın Dansı Film Projesi"nin öyküsünü anlatan belgeselin gösterimi 21 Mayıs Salı akşamı 19.00-20.30 saatleri arasında olacak. Projenin ilk toplantısı 26 Ekim’de Ankara’da...

“Derneklerimiz kültürel temelde örgütlenmeler olmakla birlikte sürgün ve soykırım, anadili, dönüş hakkı gibi taleplerimizin aslında siyasetin konusu olduğu açık”

-Nasıl bir KAFFED/Federasyon/Birlik hayaliniz var? Üye derneklerle ilişkiler, uluslararası kurumlarla ilişkiler, sürgün, soykırım, başta anadili olmak üzere kimliğe ve kültüre dair her konuda nasıl...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img