1 Mayıs ‘abluka altında’ kutlandı

0
24

İstanbul’da emek ve meslek örgütleri bu yılki 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlamalarının adresi olarak Taksim Meydanı’nı işaret etti. Ancak İstanbul Valiliği bu yıl da 1 Mayıs’ın Taksim’de kutlanmasını yasakladı.

1 Mayıs kutlamaları için Taksim’e yürümek isteyen işçileri Saraçhane’de polis barikatı karşıladı. Biber gazı ve plastik mermiyle yapılan saldırıyla yürüyüş engellendi.

Sabah saatlerinden itibaren abluka altına alınan Saraçhane’ye girmek isteyenler üst aramasından geçirildi. Burada toplanan binlerce emekçi, “Taksim 1 Mayıs’tır” sloganı attı.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Özgür Özel ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da Saraçhane’ye gelerek açıklamalar yaptı, Taksim’in kutlamalara açılmasını istedi. Polis yetkilileri ile görüşmeden sonuç çıkmayınca Özel ve İmamoğlu alandan ayrıldı.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ile beraberindeki heyet, Saraçhane’de toplanan DİSK kortejinin önüne geldi. Taksim’e doğru yürüyüşe geçmesi beklenen kortej, “Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiçbirimiz”, “Her yer Taksim, her yer 1 Mayıs” sloganları attı.

Kortejden bir grup kitleden ayrılarak polis bariyerlerinin olduğu noktaya doğru yürüyüşe geçti. Yolu çevik kuvvet tarafından kesilen kitle, “İşçiler sermayeyi yenecek” sloganı atmaya başladı.

Daha sonra kitle “Her yer Taksim, her yer direniş” sloganlarıyla yürüyüşe başladı. Ancak tarihi Bozdoğan Sukemeri’nin altına barikat kuran polis, kortejin yürüyüşüne izin vermedi.

Barikat önüne gelen kitle “Barikatı aç” sloganları attı. Barikatların açılması için emniyet yetkilileri ile müzakere edildi. Müzakerelerden sonuç çıkmayınca polis, işçilere göz yaşartıcı gaz sıktı. Gazın sıkılmasının ardından geriye çekilen kitle tekrar barikatlara doğru hareket etti. Çevik kuvvet ise gelen kitleyi ablukaya almak için çember kurdu.

Gazın sıkılmasının ardından geriye çekilen kitle tekrar barikatlara doğru hareket etti. Çevik kuvvet ise gelen kitleyi ablukaya almak için barikatlardan çember kurdu.

Kitleye ikinci kez gazla müdahale edilmesinin ardından emniyet, ‘toplantınız kanunsuz, derhal dağılın’ yönünde anonsu yaptı. Yapılan anons yuhlandı.

Biber gazlı saldırı devam ederken bir yandan da bazı eylemciler gözaltına alındı.

Polis saldırısı nedeniyle yaralananlara ambulansta müdahale edildi.

Polis saldırısı devam ederken, 1 Mayıs mitingini tertip komitesinde yer alan DİSK, KESK, TMOBB ve TTB yürüyüşten çekildi.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, “Buradaki irade zengini daha zengin, yoksulu daha yoksul yapan bu adaletsiz düzene karşı Türkiye işçi sınıfının emekçilerinin halkın iradesidir. Buradaki irade bizi yoksullaştıracak olan politikaları hayata geçirirken bizleri yerli halk olarak görenlere karşı Türkiye halkının irade beyanıdır bu meydan. Bundan sonra attıkları her adımda bu iradeyi görecekler, bu iradeyi tanıyacaklar. Buradan bir kez daha haykırıyoruz” dedi.

Konuşmaların ardından DİSK korteji, Bozdoğan Kemeri’nde oluşturulan polis barikatına doğru yürüyüşe geçti. Burada polis yetkilileriyle görüşen Çerkezoğlu, Anayasa Mahkemesi kararını anımsattı. Polis yetkilisi Taksim yürüyüşüne izin vermeyeceklerini tekrarladı. Ardından DİSK korteji, Saraçhane yürüyüşünü tamamladı. Bir süre sonra da DİSK, KESK, TMMOB, TTB, TDD’den oluşan 1 Mayıs Tertip Komitesi’nin programı sonlandırdığı bilgisi paylaşıldı.

Gözaltı ve tutuklamalar

AFP haber ajansı, 42 bine yakın polisin Taksim’e çıkışları engellemek için görevlendirildiğini bildirdi.

İçişleri Bakanlığı İstanbul’da farklı noktalarda toplam 217 kişinin, ülke genelinde ise 226 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

İstanbul’da gözaltına alınan 217 şüpheliden 182’si serbest bırakıldı.

İl Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şubesi ekiplerince saldırıya karıştıkları iddiasıyla 30 şüpheli daha 5 Mayıs’ta gözaltına alındı.

Çağdaş Hukukçular Derneği İstanbul Şubesi’nin sosyal medya paylaşımlarına göre, son olarak 21 Mayıs’ta 27 kişi gözaltına alındı ve 23 Mayıs’ta Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’ne sevk edildi. Savcılık, ifadeleri alınan 27 kişinin tamamını tutuklanmaları istemiyle mahkemeye sevk etti.

Böylece 1 Mayıs soruşturmaları kapsamında tutuklu sayısı 77’ye yükseldi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz