AP’de faşist ‘süper grup’ hazırlığı

0
23

Fransa’da faşist Ulusal Birlik (RN) partisi meclis grup başkanı Marine Le Pen, 6-9 Haziran’daki Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleri öncesinde, faşist İtalya’nın Kardeşleri (FdI) lideri ve İtalya Başbakanı Giorgia Meloni’ye ‘güçlerini birleştirme’ çağrısında bulundu.

“Böyle bir şansı kaçırmamamız gerekiyor”

The Guardian gazetesinin aktardığına göre, Le Pen, kendi partisinin mensubu olduğu AP grubu Kimlik ve Demokrasi (ID) ile Meloni’nin partisinin mensubu olduğu Avrupa Muhafazakârları ve Reformistleri (ERC) Grubu’nun ittifak yapması önerisinde bulundu. Le Pen’in Meloni’ye bu daveti, Maximilian Krah’ın “Tüm SS mensupları suçlu değildi” sözleri üzerine önce Le Pen’in partisinin, ardından AP’deki ID grubunun faşist Almanya için Alternatif (AfD) partisiyle bağlarını koparma kararının ardından geldi.

Le Pen, İtalya’nın Corriere della Sera gazetesine yaptığı açıklamada, “Şimdi birleşme vakti. Eğer başarılı olursak, Avrupa Parlamentosu’ndaki en büyük ikinci grup olabiliriz. Bence böyle bir şansı kaçırmamamız gerekiyor” değerlendirmesinde bulundu.

AP seçimleri, bu yıl 6-9 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Yapılan son kamuoyu yoklamaları, ‘aşırı sağcı’ partilerin 720 sandalyeli AP’de 165 vekille temsil edilebileceğini gösteriyor. Le Pen’in ID grubunda, Hollandalı faşist siyasetçi Geert Wilders’in Hollanda Özgürlük Partisi (PVV) ile Avusturya’nın faşist Özgürlük Partisi (FPÖ) yer alıyor. Meloni’nin ECR grubunda ise Polonya’da yapılan son genel seçimlerde iktidarı kaybeden Hukuk ve Adalet Partisi (PiS) ve İspanya’daki faşist Vox partisi bulunuyor.

Öte yandan, The Guardian’ın yaptığı değerlendirmeye göre, söz konusu ‘süper grup’ önerisi, partiler arasındaki ‘fraksiyonel rekabet’ nedeniyle büyük olasılıkla gerçekleşmeyebilir. Fakat bu partilerin nasıl ittifak ya da ilişkiler içinde olacağı AP’nin işleyişi üzerinde etkili olacak. (Gazete Duvar)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz