Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Kısa haberler

Çerkes Kültür Evi

21 Mayıs’ta Çerkes Kültür Evi, Beylikdüzü’ndeki Çerkes Soykırım ve Sürgün Anıtı önünde anma etkinliği düzenledi.

ÇERFED basın açıklaması

Çerkes Dernekleri Federasyonu (ÇERFED), Çerkes Soykırımı ve Sürgünü’nün 160. yıldönümü dolayısıyla 21 Mayıs’ta düzenlediği anma etkinliği kapsamında İstanbul Odakule Meydanı’nda basın açıklaması yaptı.

Ankara

Ankara Çerkes Derneği’nin (AÇD) 21 Mayıs 1864 yıldönümü için düzenlediği ilk etkinlik, AÇD Gençlik Komisyonu’nun 10 Mayıs’ta organize ettiği, Dr. Didem Çatalkılıç’ın konuşmacı olduğu “Çerkes Sürgünü ve Soykırımı” başlıklı söyleşi idi. 18 Mayıs’ta ise “Belleğin Sesi” adlı belgeselin gösterimi yapıldı ve Türkiye’de yaşayan Çerkes sanatçıların eserlerinden oluşan “1864’ten İzler” adlı resim sergisi açıldı.

Sakarya

Sakarya Kafkas Kültür Derneği’nde sürgün ve soykırımın 160. yıldönümü anısına 20 Mayıs’ta Karma Resim Sergisi açıldı.

Sakarya Üniversitesi Çeçen-İnguş Öğrenci Topluluğu ile Sakarya Kafkas Kültür, Müzik ve Halk Dansları Topluluğu’nun 22 Mayıs’ta düzenlediği “Sürgünün 160. Yılında Kuzey Kafkasya” başlıklı etkinlikte Mehdi Nüzhet Çetinbaş ve Hulusi Üstün konuşma yaptı.

İzmir

İzmir Alsancak Karakedi Kültür Merkezi’nin “Çerkes Soykırımı’nın 160. Yılında Çerkesleri Anlamak” başlığıyla 23 Mayıs’ta organize ettiği söyleşinin konuşmacıları Kelemet Çiğdem Türk ve Kuban Kural’dı.

Eskişehir

Eskişehir Kuzey Kafkas Kültür ve Dayanışma Derneği’nin (Eskafder) 18 Mayıs’ta düzenlediği söyleşinin konuşmacıları Erdoğan Boz ve Kuban Kural oldu. Dernek ayrıca 21 Mayıs’ta Sazova Bilim ve Kültür Parkı’nda yer alan “Sürgün Anıtı”nda anma programı gerçekleştirdi.

Bursa

Nilüfer İhsaniye’de Bursa Çerkes Kültür Derneği’nin girişimiyle dernek binası önüne “1864 Anıt Park” tabelası takıldı.

Antalya

Antalya Çerkes Derneği ve dernek üyeleri, 21 Mayıs 1864 Çerkes Soykırımı ve Sürgünü Anma Günü nedeni ile Attalos Heykeli önünde basın açıklaması yaptı.

Adana

Adana Çerkes Kütür Derneği’nde 11 Mayıs’ta “Belleğin Sesi” belgeselinin gösterimi yapıldı. 21 Mayıs’ta ise Adana Turgut Özal Bulvarı’ndan Adana Çerkes Kültür Derneği binasına “Atlı ve Yaya Yürüyüşü” etkinliği gerçekleştirildi.

Mersin

Mersin Kafkas Kültür ve Yardımlaşma Derneği, 24 Mayıs’ta Mersin İdman Yurdu Meydanı’nda sessiz yürüyüş düzenledi.

Çorum’da anıt projesi

Çorum Kafkas Kültür Derneği’nin 21 Mayıs’ta Şehitler Parkı’nda gerçekleştirdiği anma programında, parkta inşa edilmesi planlanan “Çerkes Soykırımı ve Sürgünü Anıtı”nın yapılacağı alana çınar ağacı dikildi.

Sinop

Sinop Kafkas Derneği’nin anma etkinliği, Küçük İskele’de yapıldı.

Samsun

Samsun Çerkes Derneği, 21 Mayıs 1864 Çerkes Soykırımı ve Sürgünü 160. yıldönümü anma törenini Tütün İskelesi’nde düzenledi. Nart Çocuk Kulübü’nün “Sürgün Andı”nı okumasının ardından Karadeniz’e çelenk ve karanfiller bırakıldı.

Kayseri

Kayseri Kafkas Derneği’nin anma programı ve yürüyüşü, Mustafa Kemal Paşa Bulvarı’nda gerçekleştirildi.

Sivas

Sivas Kafkas Kültür Derneği, Sivas Kent Meydanı’nda sessiz yürüyüş etkinliği düzenledi.

DEM Parti gündeminde 21 Mayıs

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nin (DEM Parti) 21 Mayıs’taki grup toplantısının ilk gündem maddesi 21 Mayıs Çerkes Soykırımı ve Sürgünü oldu. Toplantı, DEM Parti Eşbaşkanı Tülay Hatipoğlu’nun kürsüden yaptığı 21 Mayıs’a ilişkin konuşma ile başladı.

 

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Yazarın Diğer Yazıları

Etno Park’tan (Apsnı Park-Abhazya) kareler…

Geleneksel bir evden detaylar      

Иаҕан Дениз далырхит

Ҭырқәтәыла, Хәажәкырамза 31 Амҽыша аҽны алхрақәа рзы, збжьызҭиыз 48.256.117 алхҩы, хәы шқәса рзы аҭыҧынтәи наҧхгаҩцәа алырххьан. Алыхрақәа раамышьҭазь, аҿагылара ҟазҵаз рдҵаалара иахәаҧшыз Алхра Ҳаракы...

Ахақәыиҭра & Рирашье Ансамбл

Исҭанбул Аҧсуа Культура Хеидкылаҿы зҽазыҟаҵара иаҿу Ахақәыиҭра & Рирашье Ансамбл, 7 нтә 77 ахь ахҳәоны, Рашәарамза 8 амш, Қозиаҭаҕы Культура Сентр аҿы асцена иқәгылт.

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img