Kafkasyalılar Yine Dünyayı Tuş Ettiler

0
721

Danimarka’da yapılan 2009 Dünya Serbest Güreş Şampiyonası’nda her yıl olduğu gibi bu yıl da Kafkas halklarının çocukları başarılı sonuçlar aldı. Beş sıklette birincilik, bir sıklette ikincilik kazanarak 55 kg. hariç tüm sıkletlerde madalyaları topladılar. 

2008 yılında tüm sıkletler, başka başka ülkeleri temsil etseler de bizim Kafkasyalı çocukların galibiyeti ile sonuçlanmış, kardeşlerimizle haklı olarak gurur duymuş idik. Bu yıl ise bir kaza eseri 55 kg Dünya şampiyonluğunu Kuzey Kore’ye kaptırsak da bir sıklette ikincilik dışında diğer tüm sıkletlerde birinciliği kimselere kaptırmadık. 

 Tabii yine Dünya onları Rus, Özbek; ya da geçen yıl 66 kg.da Türkiye’ye tek altın madalyayı kazandıran Dağıstanlı Çeçen Ramazan Şahin’de olduğu gibi, Türk olarak bildi. 

 Sonuçlar ve temsil ettikleri ülke ile, hangi Kafkas boyuna ait oldukları şöyle*: 

 60 kg. Besik Kudukhov, Rusya, Oset 

66 kg. Rasul Djukaev, Rusya, Çeçen, ikinci 

74 kg. Denis Tsarguş, Rusya, Abhaz 

84 kg. Zaurbek Sokhiev, Özbekistan, Oset 

96 kg. Khacimurad Gatsalov, Rusya, Oset 

120 kg. Bilyal Makhov, Rusya, Adıge 

 Türkiye’de milyonlarca Kafkasyalı insan yaşamasına karşın, kimlikleri reddedile reddedile, bir zamanlar “Türk gibi kuvvetli” sözünü yaratan Kafkasyalılar olmalarına rağmen, güreş sporundan uzaklaşan insanlarımız, devletin kendilerini tekrar keşfedeceği günü bekliyorlar. 

 “Açılım” bir açılsın bakalım neler değişecek bu yalanlar ülkesinde!? 

 

İstanbul,25.9.2009 

 *Kaynaklar: 

-www.fila-wrestling.com 

-Youtube ve wikipedia 

 

Sayı : 2009 10