Zafer Bayramı coşkuyla kutlandı

0
500
Abhazya’nın zafer ve özgürlük kutlamaları diasporada ve anavatanda coşkulu törenlere sahne oldu.
Abhazya’nın başkentinde bardaktan boşanırcasına yağan yağmura rağmen, Sohum’daki Şeref Anıtı’na binlerce vatandaş akın etti. Gürcü ordularına karşı vatanını savunurken hayatını kaybeden savaşçıların mezarlarının bulunduğu Şeref Anıtı çiçeklerle kaplandı.
Devlet Başkanı Aleksandr Ankvab, Parlamento Sözcüsü Nugzar Aşuba, Başbakan Leonid Lakerbaya, Rusya’nın Abhazya Büyükelçisi Semen Grigoryev, parlamento milletvekilleri, hükümet üyeleri, eski muharipler, toplumun ileri gelenleri, Türkiye’deki Abhaz Diasporası temsilcileri, şehit anneleri törende hazır bulundu.
Rusya Devlet Başkanı Dmitriy Medvedev, Abhazya Devlet Başkanı Aleksandr Ankvab’ı Abhazya Cumhuriyeti’nin Bağımsızlık Günü vesilesiyle tebrik ederek “Bu bayram, ülkenizin yepyeni tarihinin bir parçası, kendi bağımsız demokratik devletinizi kurma hakkının hayata geçirilmesinin sembolü oldu. Egemen Abhazya Cumhuriyeti ekonomi ve sosyal alandaki ilerleme problemlerini, güvenlik ve uluslararası tanınma problemlerini sırasıyla çözüyor” dedi.  Bilindiği gibi Abhazya’da 1993’ten bu yana her 30 Eylül Zafer ve Bağımsızlık Günü olarak kutlanıyor.

Diaspora’da ‘Ayaayra Amş’

Türkiye diasporası ise Zafer Bayramı nedeniyle çeşitli illerde farklı etkinlikler düzenlerken, Çerkes kurumları da yayınladıkları mesajlarla Abhazya’nın Özgürlük ve Zafer Bayramı’nı kutladı.
Sakarya’da düzenlenen Akbalık Festivali ise coşkulu bir katılımla yapıldı. KAFFED, Sakarya, Kocaeli, Düzce ve Hendek derneklerinin organizasyonu ile zaferin 18. yılı sebebiyle yapılan etkinliğin ilk bölümünde 5 ayrı kategoride at yarışları yapıldı. İngiliz ve Arap atlarının kıyasıya yarıştığı mücadelede, dereceye girenlere kupaları ve para ödülleri verildi.
Programının ikinci bölümü, Abhaz, Adığe ve Türk bayrakları ile süslenen etkinlik alanında gerçekleştirildi. İlk olarak Akbalık köyünü temsilen söz alan İstanbul Abhaz Derneği eski Başkanı Recep Yılmaz , Abhazya coğrafyasında yaşayan insanların, tarih boyunca bir başka ülkeye saldırmadıkları halde sürekli olarak dış saldırılara maruz kaldıklarına dikkat çekerek “Bu insanlar günümüze kadar çok acılar çekmiştir. Ne mutlu ki bugün bu kötü kaderin bir istisnasını yaşıyoruz. Bugün bayram yapıyoruz, bu sahada. Çünkü artık Kuzey Kafkasya’nın batısında, Karadeniz’in kuzey doğusunda 240 km sahil boyunda bulunan dünya devletleri tarafından tanılan bağımsız egemen Abhazya Cumhuriyeti devletine sahibiz.” dedi.
Daha sonra ise Sakarya Kafkas Derneği Başkanı Muharrem Saran ve KAFFED başkanı Cihan Candemir de birer konuşma yaptı.
Abhazya’yı temsilen etkinliğe katılan Abhazya Parlamentosu üyesi Abhazya bilim ve tarih enstitüsü üyesi milletvekili Guram Gumba da zaferin el birliği ile mümkün olduğunu dile getirdi. Büyük vizyonu ve hedefi olan bir liderin, Ardzınba’nın Abhazya’nın önünde olmasının büyük bir şans olduğunu söyleyen Guram Gumba özetle şunları söyledi: “Bu savaş Abhazya’da ki yiğitlerimiz, kahramanlarımız, liderlerimiz öncülüğünde kazanıldı. Ama bu savaş, hemen savaşın başladığının ertesi gününden itibaren Abhazya’ya akın akın gelen, Kafkasya halklarının yiğit çocukları tarafından, onların desteğiyle de kazanıldı. Evet çok şehit verdik. Onların isimleri Abhazya tarihinde altın harflerle yerini bulmuştur.”
Hendek Bölgesi Ayhabılarının azar ve oyunlarıyla açılan günün anlam ve önemine dair yapılan konuşmalarla devam eden kutlamalarda Abhazyalı sanatçı Maklanda Kvıtsniya, Betül Bilgin, FolkEtnica, Sedat Sezan, Cihat Adleyba, Sakarya Kafkas Derneği ile Kocaeli Kafkas Derneği’nin dans ekipleri sahne aldı.

“Beş bin genci yitirdik”

İstanbul Kafkas Abhazya Kültür Derneğinde yapılan kutlama toplantısında ise, Dernek Başkanı Mücella Genç’in açılış konuşmasının ardından sırasıyla Rusya Federasyonu müsteşarı Aleksandr Hapilov, Abhazya Milletvekili Guram Gumba konuştular. Abdülkadir Ardzınba konuşmada, beş bine yakın genç insanın bu savaşta öldüğünü vurguladı ve zaferin kıymetinin bilinmesini söyledi. Abhaz Dernekleri Federasyonu sözcüsü Seher Demirel Tosun da geceyle ilgili duygularını ifade etti. İstanbul Başkonsolos Yardımcısı Rafael Yusubov, Abhazyalı gazeteci Nona Tuhazba, Abhaz Dernekleri Federasyonu yönetim kurulu üyeleri ve diğer dernek temsilcileri gecenin konukları arasında yer aldı.
Mersin’de, Kafkas Kültür ve Yardımlaşma Derneğinin düzenlediği organizasyonda ise bağımsızlığını kazanmış ilk Çerkes Devleti olarak Abhazya, katılımcılara sinevizyon gösterileri ile tanıtıldı. Tarihten bugüne Abhazya, 1990’lı yıllardaki savaş ve ambargo süreci gibi konularda yapılan sunumda, savaşın Kafkasya’da ve Türkiye’de Çerkesleri bir araya getirmesinin önemi vurgulandı.  Bağımsızlık ve geleceğe yönelik hedefler, bu hedeflere göre yapılabilecekler konuşuldu. Sunum, gelecekte bütün Çerkes Devletlerinin Bağımsızlığına ve huzurlu günlere kavuşması temennisi dile getirildi.

Sayı : 2011 10