Çerkes Kongresi isim değiştirdi

0
596
Kabardey-Balkar Çerkes Kongresi, faaliyetlerine Çerkes Birliği adı altında devam edeceğini açıkladı.
Çerkes Kongresi, konuyla ilgili olarak ‘’Kabardey-Balkar bölgesel Sivil Hareketi Çerkes Kongresi’nin yeniden organize oluşu, ortaya çıkan yeni görevler ve faaliyet alanının genişlemesine bağlıdır’’ açıklamasında bulundu.
Adıgey Çerkes Kongresi Başkanı Murat Berzeg, Kabardey-Balkar’da hareketin yeniden oluşum ve isim değişikliğine girmesini, hedef ve görevlerin değişmesine bağlı olduğunu kaydetti: ‘’Çerkes Kongresi, Rusya Federasyonu ve dışında çalışan sivil bir birlik ağıdır.
Bunun dışında bugün Çerkes Kongresi iyi bilinen bir marka oldu. Hareket, kendisine belirli hedefler ve görevler belirliyor. Eğer bir örgüt, hedef ve amaçlarından uzaklaşıyor, farklı yaklaşımlar içine giriyor ve ilgi alanını değiştiriyorsa, doğru olanı yeniden yapılanmak ve farklı bir isim edinmektir’’
Berzeg’in verdiği bilgilere göre, Çerkes Kongresi ilk olarak 2004’de Adıgey’de kuruldu, daha sonra aynı isimle Kabardey-Balkar ve Karaçay-Çerkes’de de sivil insiyatifler ortaya çıktı. Çerkes Kongresi aynı zamanda İsrail, Almanya ve diğer bazı ülkelerde de bulunuyor.

Sayı : 2011 11