Gestapo metotlarından vazgeçin

0
487
Dağıstan’da güvenlik güçlerinin hukuk dışı uygulamalarını ve insan hakları ihlallerini protesto eden sivil toplum örgütleri, halkı korkularını yenerek haklarını armaya çağırdı.

Dağıstan’da insan hakları mitingi

Dağıstan’ın başkenti Mahaçkale’de güvenlik güçlerinin usulsüz uygulamaları ve insan hakları ihlallerine karşı bir protesto eylemi yapıldı.
Avar tiyatrosu yanında gerçekleştirilen miting, ‘Adiller Birliği’’, ‘’Ehl’üs-Sünne’, ‘Dağıstan: Barış ve Uzlaşı Bölgesi’ sivil toplum örgütleri ile kaçırılan insanların yakınlarınca organize edildi. Mitingde söz alan konuşmacılar, halkı, korkularını yenerek haklarını aramaya çağırdılar ve eylemlerine devam edeceklerini açıkladılar.
Mitingde konuşan Şamhal kasabası sakinlerinden Kurban Magomedov, 19 Kasım’da evinin kimliği belirsiz, maskeli kişilerce arandığını anlattı: ‘’Camiden eve döndüğümde evimin çevrelendiğini gördüm. Bu maskeli insanlara ne oluyor diye sorduğumda, bir mağazadan çalınmış şeyleri aradıklarını söylediler. Evde arama yaptılar, ancak bir şey bulamadılar.’’
Megomedov ‘’Maskelilerden biri diğerine ahırı kontrol etmesini söyledi, oraya gitti ve bir şey bulamadan döndü. Aynı kişi ahıra bir başkasını gönderdi. Bu kez arama yapan kişi küçük bir paketle döndü, paketin içinden patlayıcı çıktı. Beni Kirov emniyetine götürdüler. Bir yere gitmemem şartıyla dün serbest bıraktılar’’dedi. Kurban Magomedov aynı gün içinde kendisi ile beraber 7 kişinin daha gözaltına alındığını ve onların Mahaçkale geçici hapishanesinde tutulduklarını söyledi.
Adiller Birliği Başkanı Magomed Kartaşov, mitingdeki konuşmasında, halkı hakkını aramak için korkusunu yenerek sokağı çıkmaya çağırdı. Kartaşov, ‘’Bize İslamın miting yapmayı yasakladığını, bunun haram olduğunu söylüyorlar. Gerçekte evde oturup, etrafında meydana gelen sınırsızlıklara kayıtsız kalmak haram. Gerektiğinde her Cuma benzeri eylemler düzenlemeye hazırız’’ dedi. Kartaşov ayrıca, gazetecilerden, olayların belirli kurumların veya kişilerin talep ettiği şekilde değil objektif bir biçimde sunmalarını istedi. Ehl’üs-Sünne temsilcisi Gacimagomed Mahmudov, Silovikleri ‘gestapo metotlarından’ vazgeçmeye çağırdı. (Ajanskafkas)

Sayı : 2011 11