Dağıstan’da gazeteci cinayetleri tartışıldı

0
408

25 Temmuz’da Dağıstan’ın başkenti Mahaçkale’de, görevi başında öldürülen gazeteciler anısına yapılacak olan anıt yerinde bir tören yapıldı. Aynı gün birinci Dağıstan Medya Forumu çerçevesinde, Dağıstan ve Kuzey Kafkasya Federal Bölge güvenlik organları yöneticilerinin katılımı ile RF Gazeteciler Birliği sekreterliğinin “Gazeteci cinayetleri soruşturma süreci ve gazetecilerin korunmasıyla ilgili önlemler” konulu bir toplantı yapıldı.

Rusya Gazeteciler Birliği sekreterliğinin Dağıstan ve Kuzey Kafkasya Federal Bölge güvenlik organları yöneticileri ile toplantısı yaklaşık üç saat sürdü. Toplantıda Dağıstan Gazeteciler Birliği Başkanı Ali Kamalov ölen gazeteci cinayetlerinin incelenmesiyle ilgili süreçten hoşnut olmadıklarını kaydetti. Ali Kamalov’un ifadesine göre, Dağıstan, en başarılı gazetecilerinden 16’sını yitirdi.

Kamalov “Güvenlik güçlerinin bu suçları açığa çıkarma isteği yok. Belirli güvenlik organları çalışanlarının suçluları koruduğu veya suça kendilerinin karıştığı izlenimi uyanıyor. Eğer böyle olmasaydı suçlular çoktan açığa çıkarılırdı” dedi.

Çernovik gazetesi yazı işleri müdürü Biyakay Magomedov da Kamalov’u destekledi. Çernovik’in kurucusu Hacimurad Kamalov 15 Aralık 2011’de öldürülmüştü. (AjansKafkas)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz