‘Gürcistan askeri operasyona hazırlanıyor’

0
313

Bağımsız Güney Osetya Cumhurbaşkanı Leonid Tibilov, Gürcistan’ın G. Osetya’ya karşı askeri operasyon hazırlığında olduğuna dair ciddi bilgiler elde ettiklerini açıkladı. Tibilov, bağımsızlıklarının 22. yılına girdiklerini  ve Cenevre barış görüşmelerinin sürdüğünü anımsatarak “Gürcistan tarafından yapılacak muhtemel bir provokasyonun sorumlusu yönetim olur” uyarısında bulundu.

Güney Osetya Cumhurbaşkanı Leonid Tibilov, Tiflis’in sınır bölgesinde kapsamlı bir askeri operasyon için hazırlık yaptığını söyledi. Tişinvali’de Cenevre müzakere grubu eş başkanı ile görüşmesinde açıklamada bulunan Tibilov, “Gürcistan’ın mevcut niyetleri ile ilgili çok ciddi bilgiler elde ettik. Leningori bölgesinde Gürcü Savunma Bakanlığı barınaklar inşa ediyor. Küçük çaplı silah depolamak için sınırdaki Gürcü köylerinde çalışmalar var.” dedi.

Güney Osetya’nın tek taraflı olarak bağımsızlığını ilanının 22. yılına girdiklerini hatırlatan Tibilov, “Tüm bu dönemde komşularımızla iyi ilişkiler içinde olma prensibinde hareket ettik. Biz her zaman barışa saygı gösterdik.” şeklinde konuştu.

Bugün silahların konuşması zamanı olmadığına değinen Güney Osetya lideri, “Gürcistan tarafından yapılacak muhtemel bir provokasyonun sorumlusu yönetim olur” uyarısı da yaptı.
Cenevre’de başlayan barış sürecinin devam etmek zorunda olduğuna değinen Tibiliov, delegasyon başkanı Philippe Lefort’a teşekkür etti. Gürcü nüfusun yoğunlukta yaşadığı Zardinatkari kasabasındaki gelişmeleri değerlendiren Güney Osetya lideri, “Burada Gürcü ve Oset nüfus yaşıyor. Yüzde 30-40 Oset nüfus var. Onların kasabası 2008 savaşında yıkıldı. Şimdi bu insanlar göçmen durumunda. Tiflis yönetimi çözüme yanaşmıyor.” bilgisini aktardı.
Cenevre delegasyonu kayıp insanlarla ilgili konuyu da ele aldı. Güney Osetya yönetimi kayıpların bulunması için tüm çalışmaların sürdüğüne değindi.

Ağustos 2008’de Rusya ile Gürcistan arasında gerçekleşen 5 günlük savaşında ardından Güney Osetya ve Abhazya bağımsızlıklarını ilan etmişti. Rusya’nın tanıdığı bölgelerler ilgili henüz barış anlaşması imzalanabilmiş değil.

Alla partisini kurdu

Güney Osetya’da eski devlet başkanı adaylarından Alla Cioyeva’nın partisi resmen onaylanırken, Anatoli Bibilov’un liderliğini yaptığı yeni partinin kuruluş kongresi yapıldı.

Cioyeva’nın partisi Osetya: Özgürlük Meydanı (İrıston-Saribarı Fazuat) 31 Ağustos’ta Adalet Bakanlığı tarafından resmen kaydedildi. Halen başbakan yardımcılığı görevini yürüten eski devlet başkanı adayı Alla Cioyeva, siyasi parti kurma düşüncesini seçimlerden hemen sonra açıklamış, partinin kurucular kongresi 17 Mayıs’ta yapılmıştı.

5 Eylül’de ise Birleşik Osetya partisinin kuruluş kongresi yapıldı. Gizli oylama sonucunda yeni partinin başkanlığına eski Acil Durumlar Bakanı ve devlet başkanı adayı Anatoli Bibilov seçildi. Bibilov 3 Temmuz’da Birleşik Osetya adlı yeni bir parti kurma planları olduğunu eski devlet başkanı Eduard Kokoyti’nin partisinden ayrılacağını açıklamıştı.

5 Eylül’deki kuruluş kongresinde gizli oylama için 90 pusula dağıtıldı ve 88 kişi Bibilov’un adaylığı içi oy kullandı, iki pusula ise geçersiz kabul edildi. Kongrede Sosyal Demokrat Parti lideri Dmitri Tasoyev de siyasi güçlerini birleştirme isteğini ifade etti. Tasoyev “İdeolojik düşüncesi iki Osetya’yı birleştirmek olan bir parti kuruluyor. Sosyal Demokrat Parti konseyi, bu hedefi kolaylaştırmak için Birleşik Osetya partisi ile güçlerinin birleştirme kararı aldı” dedi. Kongrede parti programı ve tüzüğü kabul edildi, parti üst kurulu, bölge başkanlıkları ve denetleme komisyonu oluşturuldu. (Ajans Kafkas)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz